هلند با یک صندوق بین‌المللی به مقابله 'ممنوعیت کمک به سقط جنین' دونالد ترامپ می‌رود

لیلین پلومن، وزیر توسعه هلند گفته است که نباید با اجازه دادن به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیشرف در حوزه بهداشت زنان تضعیف شود حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption لیلین پلومن، وزیر توسعه هلند

دولت هلند می‌گوید با تاسیس یک صندوق مالی بین‌المللی به مقابله تاثیرات احتمالی قطع کمک‌های مالی آمریکا برای سقط جنین در کشورهای توسعه یافته خواهد رفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اولین روز کاری خود در کاخ سفید بودجه نهادهای خیریه‌ای که به زنان برای سقط جنین ناخواسته‌شان کمک می‌کنند، قطع کرد. این اقدام موجی از اعتراض‌ها را در داخل و خارج از آمریکا به همراه داشت.

لیلین پلومن، وزیر توسعه هلند گفته است که نباید با اجازه دادن به اجرای تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیشرفت در حوزه بهداشت زنان تضعیف شود.

خانم پلومن می‌گوید: "قطع این‌گونه کمک‌ها به کاهش سقط جنین منجر نمی‌شود بلکه گرایش به اعمال پرخطرتر در این زمینه و موارد مرگ را افزایش می‌دهد."

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده که سالانه حدود ۲۲ میلیون نفر در جهان سقط جنین "ناایمن" انجام می‌دهند که بیشتر آنها در کشورهای توسعه یافته زندگی می‌کنند.

دونالد ترامپ، درزمان مبارزات انتخاباتی خود در ماه مارس خواستار نوعی مجازات برای زنانی شده بود که به طور غیرقانونی سقط جنین می کنند اما بعدا حرف خود را اصلاح کرد.

بعضی از گروه‌های مخالف سقط جنین از اظهارات اولیه دونالد ترامپ به عنوان موضعی "افراطی" انتقاد کردند.

بیشتر بخوانید:

+ ۵ نکته در باره سقط جنین زنان در آمریکا

+دونالد ترامپ: قوانین سقط جنین نباید تغییر کنند

+ تغییر موضع ترامپ در مورد سقط جنین در میان فشارها

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اولین روز کاری خود در کاخ سفید بودجه نهادهای خیریه‌ای که به زنان برای سقط جنین کمک می‌کنند، قطع کرد

آقای ترامپ پس از انتقادهای شدید گفت که فقط کسی که عمل سقط جنین را اجرا می کند باید مجازات شود اما تاکید کرد: "موضع من تغییری نکرده است."

او اما در سال ۱۹۹۹ گفته بود: "من طرفدار حق انتخاب هستم. از سقط‌ جنین بدم می‌آید. از آن بیزارم. از هرآنچه سقط‌ جنین نماینده آن است بیزارم. حتی از شنیدن بحثش چندشم می‌شود. ولی با این همه به حق انتخاب اعتقاد دارم."

در حال حاضر، بنا به یک رأی دیوان عالی آمریکا در سال ۱۹۷۳، زنان در هر ۵۰ ایالت آمریکا حق سقط‌ جنین دارند.

اما اگر آقای ترامپ برای جای خالی یک قاضی در دادگاه عالی یک قاضی محافظه‌کار معرفی کند، کفه محافظه‌کارها سنگین‌تر می‌شود، و ممکن است بعضی رأی‌های تاریخی تغییر کنند.

حق نشر عکس AFP

مطالب مرتبط