شاخص فساد در جهان؛ رتبه تاجیکستان ۱۵ درجه پایین رفت

رستم امامعلی، پسر بزرگ رئیس جمهوری تاجیکستان
Image caption پایین رفتن رتبه تاجیکستان در این رده بندی در حالی است که طی دو سال اخیر رستم امامعلی، پسر بزرگ رئیس جمهوری تاجیکستان، ریاست آژانس مبارزه با فساد این کشور را به عهده داشته است

گزارش تازه سازمان شفافیت بین‌المللی حاکی است که وضعیت فساد در تاجیکستان در یک سال اخیر بمراتب بدتر شده است.

در رده‌بندی مربوط به فساد این سازمان برای سال ۲۰۱۶ که روز چهارشنبه ۶ بهمن (۲۵ ژانویه) منتشر شد، تاجیکستان با دریافت ۲۵ امتیاز در رده ۱۵۱ قرار گرفته است. سال پیش این کشور در رده ۱۳۶ قرار داشت.

به این ترتیب، در یک سال گذشته موقعیت تاجیکستان در زمینه مبارزه با فساد در میان کشورهای جهان ۱۵ درجه پایین رفته است. در میان کشورهای منطقه ازبکستان و ترکمنستان و افغانستان موقعیت بدتری از تاجیکستان دارند.

در این رده بندی ترکمنستان در رده ۱۵۴، ازبکستان در رده ۱۵۶ و افغانستان در رده ۱۶۹ قرار گرفته‌اند.

ایران، قزاقستان، روسیه و اوکراین در رده ۱۳۱ و قرقیزستان در رده ۱۳۶ قرار دارد.

بیشتر بخوانید: شفافیت بین‌المللی: فساد در افغانستان کاهش یافته اما هنوز شرایط نامطلوب است

سازمان شفافیت بین‌المللی می گوید که نتایج رده‌بندی امسال کشورهای جهان، پیوند قوی بین فساد و نابرابری (اجتماعی) را برملا می‌کند. به گفته کارشناسان این سازمان، این دو پدیده که از همدیگر تاثیر می‌گیرند، حلقه‌ای از فساد، تقسیم نابرابر قدرت و بهره نابرابر از ثروت در جوامع فساد زده را ایجاد کرده اند.

خوزه اوگاز، رئیس شفافیت بین‌المللی، می‌گوید: "در بسیاری از کشورها مردم به علت فساد از نیازهای اولیه انسانی محروم هستند و هر شب با شکم گرسنه وارد تخت خواب خود می‌شوند، در حالی که افراد فاسد و قدرتمند فارغ از هر مجازاتی به زندگی آسوده و با شکوه و جلال خود ادامه می دهند."

کارشناسان سازمان شفافیت بین‌المللی همچنین معتقدند که فساد و نابرابری از اعتبار سیاستمداران سنتی کاسته و زمینه را برای روی کار آمدن سیاستمداران "عوام فریب" فراهم کرده است. به گفته آنها، به دلیل ناکامی دولتها در مبارزه با فساد، مردم بیش از پیش به "رهبران عوام فریب" تکیه می‌کنند، هرچند این امر دردی را درمان نمی کند.

در همین حال، پایین رفتن رتبه تاجیکستان در این رده بندی در حالی است که طی دو سال اخیر رستم امامعلی، پسر بزرگ رئیس جمهوری تاجیکستان، ریاست آژانس مبارزه با فساد این کشور را به عهده داشته است. اوایل ماه جاری، رستم امامعلی با فرمان پدرش کفیل شهرداری دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، تعیین شد.

در رده بندی سال ۲۰۱۴ شفافیت بین المللی تاجیکستان در مقام ۱۵۲ قرار داشت. اما یک سال پس از انتصاب پسر رئیس جمهوری به ریاست آژانس ضد فساد (یعنی ۲۰۱۵) رتبه این کشور ۱۶ درجه بهبود پیدا کرد.

ولی گزارش شفافیت بین المللی حاکی است که در سال دوم ریاست او وضع فساد در تاجیکستان دوباره وخیم شده و رتبه این کشور در رده بندی این سازمان ۱۵ درجه پایین رفته است. یعنی تقریبا به حالت قبلی بازگشته است.

این در حالی است که طی دو سال گذشته، آژانس ضد فساد تاجیکستان همواره از تقویت مبارزه با فساد و افزایش چشمگیر موارد کشف و بازداشت متخلفین و جلوگیری از فساد و رشوه خواری در نهادهای دولتی گزارش داده و فعالیت رئیس این سازمان پیوسته مورد تمجید و ستایش رسانه های محلی قرار گرفته است.

موضوعات مرتبط