ترامپ: به کار بردن شکنجه 'القای حس غرق شدن' برای گرفتن اطلاعات کارساز است

حق نشر عکس AFP

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که او به انجام شیوه‌های شکنجه مانند "القای حس غرق شدن" باور دارد. به گفته او " با آتش باید با آتش جنگید".

آقای ترامپ به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که او با جیمز ماتیس، وزیر دفاع و مایک پمپئو، رئیس سیا، در این‌باره که با چه شیوه‌هایی می‌توان بصورت قانونی با افراط گرایی مقابله کرد، مشورت خواهد کرد.

دیده‌بان حقوق بشر: ترامپ شعارهای انتخاباتی را کنار بگذارد

این در حالی است که لئون پانه‌تا، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، گفته که این "اشتباهی جدی است که در مورد اعمال شکنجه ما به عقب گام برداریم".

آقای ترامپ گفته است که می‌خواهد "کشور را امن نگه دارد".

به گفته رئیس جمهور آمریکا " در حالی که آنها (گروه‌های پیکارجو) تیراندازی می‌کنند، مردم ما و دیگران را سر می‌برند، مردم را تنها به خاطر مسیحی بودن در خاورمیانه سر می‌برند، وقتی داعش دست به کارهایی می‌زند که ما از قرون وسطی نشنیده‌ایم . آن وقت است که من درباره شیوه‌هایی مثل القای حس غرق شدن فکر می‌کنم."

آقای ترامپ در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: "من با مقامات امنیتی صحبت کردم و از آنها پرسیدم که آیا این شیوه کار می کند، آیا شکنجه کردن نتیجه می‌دهد و جواب آنها این بود، حتما جواب می‌دهد."

آقای ترامپ همچنین گفت: "من به پمپئو و ماتیس و گروهم اعتماد دارم. اگر آنها نمی‌خواهند که از این شیوه‌ها استفاده کنند، خوب استفاده نکنند. اما اگر می‌خواهند تا از این روش‌ها استفاده کنند، آن وقت من در این مورد کار خواهم کرد. من تلاش می‌کنم که در چارچوب آن چه که قانونا می توان انجام داد، عمل کنم . احساس من این است که این روش‌ها کاملا کارساز خواهد بود."

آقای ترامپ در جریان یکی از مناظره‌های انتخاباتی گفت که احتمالا به نیروهای آمریکایی دستور خواهد داد که از شیوه القای حس غرق شدن و "حتی شیوه های سخت تر" روی مظنونان استفاده شود.

اما بعدا لحن ملایم تری در این مورد بخود گرفت و گفت که او به ارتش دستوری نمی‌دهد که قوانین بین المللی را نقض کند.

واتربوردینگ، یا القای حس خفگی با آب، شیوه‌ای از بازجویی است که در آن ماموران شخص بازداشتی را لخت کرده، به یک تخته چوب می‌بندند و با قرار دادن ارتفاع سر پایین تر از ارتفاع پا، پارچه‌ای بر سر و صورت او می بندند و با آب ریختن و خیس کردن پارچه امکان نفس کشیدن فرد بازداشتی را از بین می‌برند. بدین ترتیب فرد بازداشتی با هر نفس به جای تنفس هوا، آب وارد ریه خود می کند.

این شیوه‌ای از شکنجه است که در آمریکا ممنوع شده است.

لئون پانه‌تا، رئیس سابق سیا به بی‌بی‌سی گفت: "واقعیت این است که ما نیاز نداریم برای کسب اطلاعات چنین شیوه‌هایی را بکار ببریم."