آلبرایت: برای همبستگی آماده‌ام به فهرست ثبت‌نام مسلمانان آمریکا بپیوندم

مادلین آلبرایت حق نشر عکس Reuters
Image caption مادلین آلبرایت گفته است در صورت تهیه فهرست مسلمانان آمریکا توسط دولت ترامپ خودرا مسلمان اعلام می‌کند

وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده و بازیگر سریال کمدی "بیگ بنگ تئوری" گفته‌اند اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک بانک اطلاعاتی از مسلمانان آمریکایی ایجاد کند، نام خود را در آن ثبت خواهند کرد.

مادلین آلبرایت، سیاستمدار و ماییم بیالیک ،بازیگر سریال کمدی "بیگ بنگ تئوری"، گفته‌اند "آماده هستند" با ثبت نام در چنین بانک اطلاعاتی، مخالفت خود را با چنین رویکردی ابراز کنند.

خانم آلبرایت، اولین وزیر امور خارجه زن آمریکا روز چهارشنبه، ۲۵ ژانویه در توییتر خود نوشت: "من کاتولیک بزرگ شده‌ام، سپس پیرو کلیسای اسقفی شدم و بعدا آگاه شدم خانواده من یهودی بودند."

او افزوده است: "برای همبستگی، من آماده‌ام به عنوان مسلمان ثبت نام کنم." این توییت خانم آلبرایت دهها هزار بار لایک شده است.

این سخنان او در حالی نشر شده که گزارش‌هایی درباره صدور فرامینی توسط رئیس جمهوری آمریکا در مورد ممنوعیت ورود پناهندگان و شهروندان هفت کشور از جمله ایران، سوریه، یمن و عراق منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

رسانه‌ها: ترامپ برای شهروندان چند کشور از جمله ایران محدودیت سفر به آمریکا ایجاد می‌کند

اما علیرغم این گزارشها تاکنون هیچ اشاره‌ای درباره ثبت نام مسلمانان آمریکا دست‌کم در ماه‌های اخیر از سوی مقامات تازه کاخ سفید، مشاهده نشده است.

ثبت اطلاعات شهروندان مسلمان آمریکا اقدامی است که آقای ترامپ در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۵ گفته بود در صورت به قدرت رسیدن "قطعا اجرا می‌کند"؛ اگرچه بعدا از آن موضع فاصله گرفته است.

تعداد زیادی از مردم پس از انتخاب آقای ترامپ در انتخابات آمریکا قول همبستگی با جمعیت مسلمان در آمریکا را داده‌اند؛ اما به نظر می‌رسد برخی دیگر با الهام گرفتن از توییت خانم آلبرایت صدای اعتراضی خود را بلند کرده‌اند، از جمله خانم بیالیک، بازیگر نقش ایمی فرافلر در سریال "بیگ بنگ تئوری"، که یکی از محبوب‌ترین سریالهای کمدی در آمریکا است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ماییم بیالیک، بازیگر نقش ایمی فرافلر در سریال تئوری بیگ بنگ از منتقدان سرسخت آقای ترامپ است

او در توییتر خود نوشت: "من یهودی هستم. و اگر لازم شود آماده هستم برای همبستگی به عنوان یک مسلمان خود را ثبت نام کنم."

وی که یکی از منتقدان سرسخت آقای ترامپ است گفت: "اگر ما افرادی را که فکر می کنیم خطرناک هستند ثبت نام کنیم مردان سفید پوست را هم باید ثبت نام کرد چون بسیاری از قاتلان زنجیره‌ای و حمله کنندگان مسلح، مردان سفید پوست هستند."

بسیاری از مردم از جمله خانم آلبرایت، که یک مهاجر سابق چک است از این اقدام احتمالی آقای ترامپ شدیدا انتقاد کرده‌اند.

خانم آلبریت در تویترش نوشته است: "در مجسمه آزادی هیچ نوشته‌ای خاصی [در ارتباط با این اقدام احتمالی آقای ترامپ]وجود ندارد، آمریکا باید برای پیروان تمام ادیان و سوابق باز بماند. پناهندگان خوش آمدید."

آقای ترامپ قبلا از ممنوعیت ورود هر فرد مسلمان به ایالات متحده آمریکا صحبت کرده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ خواستار منع ورود مسلمانان به آمریکا شد