شورشیان سوریه علیه جبهه فتح شام متحد می‌شوند

حق نشر عکس AFP

گروه‌های مختلف از شورشیان سوریه اعلام کرده‌اند که علیه گروه اسلام گرای افراطی جبهه فتح شام (جبهه نصرت سابق) متحد می‌شوند. جبهه فتح شام به تازگی به گروه "جیش المجاهدین" حمله کرده و مناطق تحت کنترل آن را تصرف کرده است.

گروه قدرتمند احرار شام نیز در میان گروه‌هایی است که علیه جبهه فتح شام ائتلاف کرده‌اند.

جبهه فتح شام در کنار ائتلافی از گروه‌های مخالفان در جنگ‌های حلب حضور داشت اما آتش‌بس سوریه شامل این گروه نمی‌شود. این گروه دیگر گروه‌ها را متهم کرده که با شرکت در مذاکرات آستانه در قزاقستان علیه آن توطئه کرده‌اند.

جبهه فتح شام، که پیش از این رسما با القاعده ارتباط داشت، گروهی قدرتمند در شمال غربی سوریه و استان ادلب است و از طرف اغلب قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی به عنوان گروهی "تروریستی" قلمداد می‌شود.

دو گروه احرار شام و جبهه فتح شام متقابلا یکدیگر را به آغاز درگیری متهم کرده‌اند.

به گزارش رویترز امروز، پنجشنبه ۲۶ ژانویه، گروه احرار شام اعلام کرد که جبهه فتح شام تلاش‌ها برای میانجیگری را رد کرده است.

'قطع راه حلب '

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش کرده است که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به یک مسیر تدارکاتی بین حلب و دیگر مناطق تحت کنترل دولت سوریه حمله کرده و این مسیر را قطع کرده است.

اما منبعی در ارتش سوریه این ادعا را رد کرده و گفته است برخلاف این گزارش ارتش سوریه در حال تقویت مواضع خود در این محدوده است.

موضوعات مرتبط