مشاور ترامپ رسانه ها را 'حزب مخالف' خواند

بنن حق نشر عکس Reuters
Image caption استیون بنن معتقد است که رسانه ها آمریکا را نمی شناسند

مشاور و استراتژیست ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا رسانه های عمده این کشور را "حزب مخالف" توصیف کرده و گفته باید "دهان خود را ببندند."

استیون بنن همچنین به نیویورک تایمز گفت که سازمان های خبری با پیش بینی غلط نتیجه انتخابات "بی آبرو" شده اند.

کاخ سفید در همین چند روزی که از شروع کار دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا گذشته در چند مورد به رسانه ها تاخته است.

مهم ترین آنها همان روز پس از مراسم تحلیف بود که رسانه ها را به خاطر گزارش های مربوط به شمار جمعیت حاضر در مراسم به باد انتقاد گرفت. آن گزارش ها نشان می داد که تعداد شرکت کنندگان در مراسم تحلیف آقای ترامپ کمتر از مراسم تحلیف باراک اوباما بوده است.

رسانه ها همچنین ادعای آقای ترامپ درباره ریخته شدن میلیون ها رای توسط مهاجران غیرقانونی به صندوق ها علیه آقای ترامپ را زیر سوال برده اند. آقای ترامپ این "آرا" را علت باختن آرای عمومی به رقیب خود هیلاری کلینتون اعلام کرده است.

آقای بنن در مصاحبه ای تلفنی با نیویورک تایمز گفت که "رسانه ها باید خجالت بکشند و شرمنده باشند و دهان خود را ببندند و برای مدتی فقط گوش کنند."

او گفت که "اینجا رسانه ها حزب مخالف هستند" و بعدا اضافه کرد "نه حزب دمکرات."

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصویر هوایی از مراسم تحلیف اوباما در سال ۲۰۰۹ - عکس راست - و مراسم تحلیف ترامپ

آقای بنن همچنین استدلال کرد که رسانه ها "این کشور را درک نمی کنند... هنوز نمی فهمند چرا دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده شده."

او در این مصاحبه عمدتا به رسانه هایی اصلی آمریکا و رسانه های به گفته او "نخبه" اشاره داشت اما به خصوص از نیویورک تایمز و واشنگتن پست نام برد.

نیویورک تایمز نوشت که آقای بنن با صراحت اما با لحنی آرام صحبت کرد اما گاهی از کلمات رکیک استفاده کرد.

آقای بنن تا ماه اوت مدیر عامل سایت خبری راستگرای بریت‌بارت نیوز بود که عموما از آقای ترامپ حمایت می کند.

او که بعدا مدیر کمپین دونالد ترامپ شد و اکنون مشاور ارشد اوست منتقدان زیادی دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کاخ سفید رسانه ها را متهم کرد اشتیاق مردم به آقای ترامپ را کمرنگ جلوه داده اند

بن شاپیرو، که پیشتر سردبیر بریت‌بارت بود، می‌گوید استیون بنن این رسانه را به "پراودا (ارگان رسمی حزب کمونیست در شوروی) برای ترامپ" بدل کرد.

آقای بنن زمانی افسر نیروی دریایی و بانک‌دار بود. سال ۲۰۱۲ که اندرو بریت‌بارت، بنیان‌گذار بریت‌بارت نیوز درگذشت، مدیرعامل این سایت خبری شد.

رابرت کوستا، خبرنگار واشنگتن پست، در دوران انتخابات گفته بود حضور آقای بنن به معنای بازگشت نوعی نگرش "بزن‌بهادری" و جنبش پوپولیستی به حزب جمهوری خواه است.

یکی از مقاله‌نویس‌های بلومبرگ اکتبر سال پیش نوشته بود استیون بنن "خطرناک‌ترین آدم سیاست آمریکا است."