مدیران ارشد وزارت خارجه آمریکا استعفا دادند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیلرسون در ضیافت آشنایی با دیپلمات‌های خارجی - در صورت تایید سنا، تیلرسون که تجربه اداری قبلی هم ندارد باید کار خود را با یافتن مدیران جدید آغاز کند

در حالیکه هنوز انتصاب وزیر خارجه جدید آمریکا قطعی نیست، تعدادی از مدیران ارشد این وزارت خانه از سمت‌های خود استعفا داده‌اند.

به گزارش منابع خبری، چهارتن از معاونان وزیر امور خارجه از جمله کسانی هستند که به خدمت در دولت جدید ادامه نخواهند داد. آنان عبارتند از پاتریک کندی، معاون وزیر در مورد مدیریت که در زمان جورج بوش به این سمت منصوب شد، جویس آن بار، معاون وزیر در امور اداری، میشل بوند معاون وزیر در امور کنسولی و جنتری اسمیت، رئیس اداره ماموریت‌های برون مرزی وزارت خارجه. تمامی این مدیران هم در دوره ریاست جمهوری جمهوریخواهان و هم دموکرات‌ها در سمت‌های ارشد اداری در وزارت خارجه خدمت کرده‌اند و به عنوان تکنوکرات‌های ارشد در تشکیلات دولتی، دارای گرایش حزبی مشخصی نیستند.

جمعه گذشته نیز گریگوری استار، معاون وزیر خارجه در امور امنیت دیپلماتیک و لیدیا مونیز، مدیر عملیات ساختمانی خارجی گذشته گفتند که از سمت‌های خود کناره گیری می‌کنند. به نقل از بعضی از این افراد گزارش شده که به طور کلی از خدمات دولتی کنار رفته‌اند در حالیکه برخی دیگر احتمالا به سمت‌های دیگر انتقال خواهند یافت.

استعفای همزمان مقامات ارشد وزارت خارجه اظهار نظرهای متفاوتی را در پی آورده است.

منتقدان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، گفته‌اند که این افراد ترجیح دادند به جای خدمت در دولت جدید، از مسئولیت‌های اداری کناره‌گیری کنند. آنان دو دلیل را برای نظر خود مطرح کرده‌اند. برخی معتقدند که اهداف اعلام شده دونالد ترامپ در زمینه سیاست خارجی به شکلی نیست که کارشناسان بتوانند آنها با رویکرد و منافع بلندمدت ایالات متحده در صحنه بین‌المللی منطبق بدانند یا بر قابلیت اجرایی آنها صحه بگذارند و به این ترتیب، ترجیح داده‌اند نقشی در این زمینه نداشته باشند. و برخی دیگر گفته‌اند که نه تنها سیاست‌های اعلام شده دونالد ترامپ فاقد انسجام منطقی است بلکه سازماندهی دولت به خصوص با حضور افراد غیرمتخصص با هرج و مرج و آشفتگی همراه و برای تکنوکرات‌های با تجربه قابل قبول نبوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption بعضی از منتقدان ترامپ دیدگاه‌های غیرمتعارف او در زمینه سیاست خارجی را دلیل استعفای مدیران وزارت خارجه دانسته‌اند

همچنین، یکی از شعارهای دونالد ترامپ و نزدیکان او در جریان مبارزات انتخاباتی، انتقاد از تشکیلات و رهبران اداری دولت فدرال و "اصلاح" دیوان‌سالاری بود.

به گفته رسانه‌های مخالف آقای ترامپ، شماری از دیپلمات‌های آمریکایی "به طور خصوصی" گفته‌اند که با توجه به مواضع "غیرمتعارف" رئیس جمهوری در مورد جنبه‌هایی از سیاست خارجی ایالات متحده، آنان از ادامه کار در دولت جدید احساس نگرانی می‌کنند.

آنان همچنین یادآور شده اند که استعفای مدیران ارشد منحصر به این افراد نیست بلکه طی چند هفته اخیر و به خصوص از زمان آغاز به کار دولت جدید در هفته گذشته، شمار قابل توجهی از کارمندان در ادارات مختلف دولتی ترجیح داده‌اند از ادامه کار خودداری ورزند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از راست: کالین پاول، کلینتون و کری، وزیران خارجه دولت‌های بوش و اوباما - برخی از مدیران مستعفی در هر دو دوره در سمت‌های ارشد خدمت کرده‌اند

در مقابل، منابع نزدیک به دولت این نظر را نادرست خوانده‌اند که تشکیلات اداری و به خصوص وزارت خارجه با "استعفای دستجمعی" مواجه شده است. به گفته آنان، از تعدادی از این افراد "خواسته شد" از مقام خود استعفا بدهند و در هر حال، تغییر و تحول اداری در آغاز به کار دولت جدید غیر عادی نیست. برخی از آنان نیز یادآور شده اند که رئیس جمهوری به خصوص با ادامه کارکنانی که در زمان هیلاری کلینتون در سمت وزیر خارجه به این وزارت خانه راه یافتند یا به مقامات ارشد منصوب شدند موافق نیست.

کناره‌گیری مدیران ارشد وزارت خارجه در حالی اعلام شده که رکس تیلرسون، فرد مورد نظر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، برای تصدی این وزارتخانه هنوز رسما برای انتصاب به این سمت تایید نشده است. کمیته امور خارجه سنای آمریکا انتصاب آقای تیلرسون را پذیرفته اما برای انتصاب رسمی او لازم است که تمامی اعضای سنا صلاحیت او را تایید کنند.

آقای تیلرسون که مدیریت شرکت نفی اکسون را برعهده داشت از تجربه قبلی از تشکیلات اداری و نهادهای مرتبط با سیاست خارجی برخوردار نیست و با کناره‌گیری این تعداد از مقامات ارشد وزارت خارجه، در صورت انتصاب نهایی به این مقام، در آغاز کار باید افراد مناسبی را برای سمت‌های حساس در تشکیلات وزارتخانه پیدا کند. البته طرفداران رکس تیلرسون گفته‌اند که تجربه او در مدیریت بخش خصوصی احتمالا در تدوین و اجرای برنامه‌ای برای کاهش تعداد کارمندان و افزایش کارآیی اداری این وزارت خانه مفید خواهد بود.

منتقدان آقای ترامپ گفته‌اند که استعفای کارمندان ارشد دولت، به هر دلیل و با هرانگیزه‌ای که صورت گرفته باشد، این نگرانی را تشدید کرده که تشکیلات مدیریتی رئیس جمهوری جدید همچنان گرفتار هرج و مرج و کمبود افراد متخصص است. نزدیکان دونالد ترامپ این نظر را رد کرده و گفته اند که رویکرد جدید رئیس جمهوری نسبت به "مراکز قدرت" در واشنگتن و اصلاحاتی که در نظر دارد در این تشکیلات ایجاد کند باعث کارآیی بیشتر دولت فدرال می‌شود و با وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهوری برای توانمندسازی مردم در برابر دیوان‌سالاری انطباق دارد.