رشد بی‌سابقه جمعیت آلمان به دلیل 'ورود مهاجران'

آلمان حق نشر عکس AFP
Image caption به غیر از خاورمیانه و آفریقا شمار زیادی پناهجو از کشورهای اروپایی به آلمان مهاجرت کرده‌اند

آمار رسمی نشان می‌دهد که جمعیت آلمان در ۲۰۱۶ با رشدی بی‌سابقه به ۸۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است. به این ترتیب جمعیت آلمان نسبت به سال پیش از آن ۶۰۰ هزار نفر افزایش داشته که طبق گزارش‌ها، در درجه اول به دلیل مهاجرت از خارج به داخل آلمان بوده است.

طبق گزارش اداره فدرال آمار آلمان، این رشد بی‌سابقه جمعیت در حالی رخ داده است که در سال ۲۰۱۶ آمار مرگ و میر بیشتر از آمار تولد بوده است.

بر اساس اطلاعیه این اداره که امروز جمعه، ۲۷ ژانویه منتشر شد، آمار مرگ و میر در آلمان در سال گذشته ۱۹۰ هزار نفر بوده در حالی که ۱۵۰ هزار نفر در آن سال متولد شدند.

آلمان: مداخله آمریکا در خاورمیانه موجب بروز بحران پناهندگی شد

کاهش بی‌سابقه شمار پناهجویان ورودی به آلمان

اما در عین حال شمار ورودی به این جمعیت در سال گذشته ۷۵۰ هزار نفر بیشتر از سال ۲۰۱۵ بوده است که این امر به خوبی نرخ پایین تولد در این کشور را جبران کرده است.

از ۱۹۷۲ تاکنون به طور کلی آمار تولد سالانه در آلمان ۵ میلیون نفر کمتر از تعداد مرگ بوده است.

در مقابل سال‌هاست که آمار مهاجرت به داخل آلمان بالاتر از مهاجرت از آلمان به خارج است. ورود بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ که از جنگ و فقر از خاورمیانه، آفریقا و کشورهای دیگر به آلمان پناه برده‌ بودند رکوردی تازه به شمار می‌رود.

از طرفی دیگر از زمان اوج گرفتن بحران بدهی در منطقه اقتصادی یورو، آلمان تعداد قابل توجهی مهاجر از کشورهای اروپایی از جمله یونان و اسپانیا نیز به خود جذب کرده است.

اداره فدرال آمار در آلمان تأکید کرده است نرخ خالص مهاجرت بر اساس ثبت‌نام پناهجویان برآورد می‌شود. پناهجویان ابتدا در مراکز پذیرش اسکان داده می‌شوند و بعد از مدتی ثبت‌نام می‌شوند.

بر اساس گزارش رویترز دولت آلمان در راستای برنامه خود برای پذیرش و کمک به پناهجویان حدود ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ هزار یورو بودجه برای ۲۰۱۶ - ۲۰۱۷ در نظر گرفته است.

دولت این هزینه را به منظور اسکان و ادغام بیش از یک میلیون پناهجو در جامعه کنار گذاشته است.

موضوعات مرتبط