برای اولین بار تظاهرات مخالفان سقط جنین در آمریکا با حضور معاون رییس‌جمهور برگزار ‌شد

march for life حق نشر عکس AFP
Image caption در آمریکا سقط جنین در سه ماهه اول بارداری قانونی است

مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا، تظاهرات امسال در اعتراض به قانونی بودن سقط جنین در آمریکا را "لحظه‌ای تاریخی" خواند.

آقای پنس گفت: "امروز، بخاطر شما و هزاران نفری که در تظاهراتی مثل این در کنار ما ایستادند، زندگی دوباره در آمریکا در حال پیروزی است."

سخنرانی معاون رییس جمهور آمریکا در تظاهرات سالانه مخالفت با سقط جنین انجام شد.

این تظاهرات که "راهپیمایی برای زندگی" نام دارد، در ۴۴ سال گذشته که سقط جنین در آمریکا قانونی شده، هر سال انجام شده اما تا به حال سابقه نداشته رییس جمهور یا معاون رییس جمهور آمریکا در آن حضور یافته باشند.

اما امسال مایک پنس معاون دونالد ترامپ و کلی‌آن کانوی مشاور ارشد رییس جمهور آمریکا در آن سخنرانی کردند.

ریاست جمهوری دونالد ترامپ و مخالفت او با قانونی بودن سقط جنین، باعث تحرک مخالفان سقط جنین شده است و برگزارکنندگان این تظاهرات برای گرفتن مجوز اعلام کرده‌ بودند که انتظار دارند تظاهرات امسال بزرگتر از همایش‌های اعتراضی سال‌های گذشته باشد.

این تظاهرات شش روز بعد از تظاهرات گسترده زنان در شهرهای مختلف آمریکا و دنیا صورت می گیرد و دونالد ترامپ پیش بینی کرده بود که شمار افرادی که در آن شرکت می‌کنند از تظاهرات زنان بیشتر باشد.

آقای ترامپ دیروز به نمایندگان کنگره امریکا گفت "سیصد، چهارصد، پانصد یا ششصد هزار نفر" در تظاهرات حضور خواهند داشت "اما شما هیچ کجا این خبر را نمی‌خوانید."

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرکنندگان در انتظار سخنرانی مایک پنس معاون دونالد ترامپ

خطاب آقای ترامپ به رسانه های عمده آمریکا بود که معمولا در تقابل با آقای ترامپ بوده‌اند و آقای ترامپ هم از هر فرصتی برای انتقاد از آنها استفاده می‌کند.

آقای ترامپ چند روز پیش از آغاز ریاست جمهوری خود حمایتش از مخالفان سقط جنین را ابراز کرده بود و یکی از نخستین احکام حکومتی او بعد از آغاز ریاست جمهوری‌اش، ممنوعیت حمایت مالی آمریکا از نهادهای غیرانتفاعی خارجی بود که از سقط جنین حمایت می‌کنند.

هفته آینده قرار است آقای ترامپ نامزد خود را برای یک پست خالی در دیوان عالی آمریکا را اعلام کند. مخالفان سقط جنین امیدوارند آقای ترامپ یک قاضی محافظه‌کار را برای این سمت منصوب کند و به این ترتیب راه را برای لغو قانون سقط جنین در آمریکا باز کند.

بر اساس گزارش یک موسسه تحقیقاتی بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶، دولت آمریکا ۳۳۸ تبصره برای محدود کردن قانون آزادی سقط جنین تصویب کرده است در حالی که نظرسنجی‌ موسسه پیو نشان می‌دهد هفتاد درصد مردم آمریکا از حق سقط جنین حمایت می‌کنند.

فعالان حقوق زنان و آزادی سقط جنین می‌گویند لغو این قانون یک "عقب‌گرد بزرگ در زمینه سلامت، حقوق و خودمختاری زنان خواهد بود."