ناخرسندی سیاستمداران و بازرگانان آمریکا از تعرفه وارداتی برای ساخت دیوار مرزی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بخش هایی از دیوار در مرز جنوبی آمریکا با مکزیک همین اکنون موجود است

سیاستمداران و رهبران کسب و کار آمریکا از قصد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای وضع تعرفه ۲۰ درصدی بر کالاهای وارداتی آمریکا از مکزیک برای تامین هزینه ساخت دیواری بزرگ در مرز جنوبی آمریکا با مکزیک ابراز نگرانی کردهاند.

دونالد ترامپ پنجشنبه (۲۶ ژانویه) از قانونگذاران آمریکایی خواست که تعرفه را در طرح اصلاح قوانین مالیاتی تصویب کنند.

بیشتر بخوانید:

توسل ترامپ به تعرفه وارداتی برای ساخت دیوار مکزیک

لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه گفته است چنین مالیاتی می‌تواند مانع بزرگی برای توسعه تجارت شود و انجمن بازرگانان تگزاس گفته است این اقدام به اقتصاد ضربه می‌زند و فرصت‌های شغلی را از بین می‌برد.

لوئیس ویدیگرای، وزیر امور خارجه مکزیک گفته است وضع تعرفه گمرکی قیمت محصولات متعددی را برای مصرف کنندگان آمریکایی گران‌تر خواهد کرد و در نهایت آن‌ها خواهند بود که بهای این دیوار را خواهند پرداخت.

این در حالی است که شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید کفته است عوارض مالیاتی جدید می‌تواند تا سقف ۱۰ میلیارد دلار در سال برای دولت فدرال درآمد داشته باشد که از محل آن هزینه ساخت دیوار تامین خواهد شد.

تصمیم در باره ایجاد این دیوار مرزی باعث بروز تنش در روابط بین دو کشور شده است.

انریکه پنیا نیتو، رئیس‌جمهوری مکزیک، در اعتراض به برنامه ساخت دیوار مرزی برنامه سفرش به واشنگتن را لغو و در پیامی تلویزیونی تصریح کرده است که مکزیک حاضر به پرداخت پولی برای احداث دیوار مرزی نیست.

در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری مکزیک، دونالد ترامپ روز پنجشنبه، ۲۶ ژانویه با انتقاد از موضع او گفت تا موقعی که آن کشور با آمریکا "با احترام" رفتار نکند و هزینه دیوار مرزی را ندهد، دیدار رهبران دو کشور "بی ثمر" خواهد بود.

قرار بود رهبران دو کشور هفته آینده در کاخ سفید دیدار کنند.

جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا گفته‌اند که حدود ۱۲ میلیارد دلار بودجه برای ساخت دیوار تصویب خواهند کرد.

آقای ترامپ پنجشنبه در جمع جمهوری‌خواهان کنگره تکرار کرد که "مردم آمریکا پول دیوار را نخواهند داد." وی در جریان مبارزات انتخاباتی در پاسخ به انتقادی که از هزینه احداث دیوار مرزی به عمل می‌آمد گفته بود که این هزینه را مکزیک خواهد پرداخت.

خبرنگار اقتصادی بی بی سی می‌گوید این احتمال وجود دارد که هزینه این دیوار به دوش تولیدکنندگان مکزیکی و مصرف کنندگان آمریکایی بیافتد که کالاهایی نظیر وسایل الکترونیکی، اتومبیل و محصولات کشاورزی را تولید و مصرف می کنند.