نخست وزیر بریتانیا در کاخ سفید: ترامپ ۱۰۰ درصد حامی ناتو است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کنفرانس خبری مشترک ترزا می و دونالد ترامپ

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک بر تقویت روابط دو جانبه از جمله تداوم همکاری در چارچوب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تاکید کردند.

نخست وزیر بریتانیا در این کنفرانس تاکید کرد که با آقای ترامپ درباره گروه موسوم به "دولت اسلامی" گفت و گو کرده و او ۱۰۰ درصد حامی ناتو است.

این در حالی است که آقای ترامپ پیش از این در سخنانی انتقادی گفته بود که ناتو "کهنه و بی خاصیت" است.

خانم می اولین رهبر خارجی است که پس از ریاست جمهوری آقای ترامپ با او دیدار می‌کند.

رهبران هر دو کشور در این کنفرانس خبری مشترک تاکید کردند که برای تقویت روابط تجاری میان ایالات متحده و بریتانیا همکاری خواهند کرد.

هرچند بریتانیا تا زمان ترک کامل اتحادیه اروپا نمی‌تواند مذاکره‌های تجاری خود را آغاز کند اما آقای ترامپ گفته او علاقه‌مند است "سریع" این معامله را انجام بدهد.

خانم می همچنین گفت که آقای ترامپ، دعوت ملکه الیزابت را برای دیدار رسمی از بریتانیا در سال جاری پذیرفته است.

خانم می افزود که "توافق تجاری میان دو کشور بخشی از منافع ملی بریتانیا و آمریکا" است.

آقای ترامپ در این کنفرانس خبری تاکید کرد که اعتقاد دارم روابط بسیار فوق‌العاده‌ای با ترزا می خواهیم داشت و با اشاره به پیچیدگی روابط بین بریتانیا و ایالات متحده گفت روزهای بهتری در پیش روی مردم دو کشور است.

روابط با روسیه و چین

پیش از این گفته شده بود که احتمالا آقای ترامپ بعضی از تحریم ها علیه روسیه را لغو می‌کند. اما او در مصاحبه مطبوعاتی خود با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، گفت هنوز زود است که درباره این موضوع صحبت شود.

آقای ترامپ در این کنفرانس خبری گفت که داشتن رابطه خوب با کشورهایی مثل روسیه و چین نه یک نکته منفی که موضوعی مثبت است.

خانم می اما بر تحریم‌ روسیه از سوی اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت "ما در این مورد بسیار صریح گفته‌ایم که می‌خواهیم همه مواد قرارداد مینسک اجرا شود" و تا زمان اجرای کامل این قرارداد این تحریم‌ها ادامه خواهند داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه وارد کاخ سفید شد

موضوع شکنجه در کنفرانس خبری

دونالد ترامپ اخیرا گفته بود که به انجام شیوه های شکنجه مانند "القای حس غرق شدن" باور دارد و "با آتش باید با آتش جنگید."

این سخنان آقای ترامپ واکنش های انتقاد آمیز بسیاری برانگیخت و در کنفرانس خبری روز جمعه میان ترزا می و دونالد ترامپ مطرح شد.

نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به خبرنگار بی‌بی‌سی که نظر خانم می را درباره دیدگاه‌های آقای ترامپ در موضوع شکنجه و سقط جنین می‌پرسید گفت که "من صحبت‌های آقای ترامپ را می‌شنوم و آقای رئیس جمهور هم حرف‌های مرا می‌شنود و این معنی گفت‌وگوی دوجانبه و رابطه ویژه میان دو کشور است که هر دو طرف می‌توانند با روی باز با هم گفت‌وگو کنند."

رئیس جمهوری آمریکا هم گفت که تصورم این است که چنین شیوه‌هایی تاثیرگذار است اما وزیر دفاع مخالف چنین شیوه‌هایی است و من به او اعتماد دارم.

در جریان دیدار نخست وزیر بریتانیا از کاخ سفید، آقای ترامپ دستور داد که سردیس وینستون چرچیل، نخست‌وزیر مشهور و چهره برجسته تاریخ بریتانیا به دفتر رئیس جمهوری آمریکا، موسوم به دفتر بیضی برگردانده شود.

این سردیس در زمان باراک اوباما از اتاق کار رئیس جمهور خارج شده بود.

سردیس وینستون چرچیل در کاخ سفید نمادی از رابطه عمیق میان دو کشور بریتانیا و ایالات متحده است.