تاکید ترامپ و پوتین بر گسترش روابط دوجانبه در گفتگوی تلفنی

حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ در اولین گفتگوی تلفنی خود با ولادیمیر پوتین از زمان رسیدن به ریاست جمهوری

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، در گفتگویی تلفنی بر همکاری دوکشور و توسعه روابط دوجانبه تاکید کرده اند.

این دو رئیس جمهور، همچنین در مورد اهمیتِ داشتن روابط "شخصی و منظم" و لزوم انجام گفتگوهای رودررو در آینده صحبت کرده اند.

گفتگوی امروز چهارشنبه ۲۸ ژانویه (۹ بهمن) دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، نخستین مکالمه آنها بعد از رسیدن آقای ترامپ به مقام ریاست جمهوری بوده است.

بنا بر گزارش ها، رهبران آمریکا و روسیه در جریان این گفتگو با جزئیات در مورد همکاری برای مبارزه با "تروریسم"، بحران اعراب و اسرائیل، وضعیت اوکراین، روابط اقتصادی دوجانبه و وضعیت پرونده هسته ای ایران صحبت کرده اند.

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین همچنین، "همکاری واقعی" واشنگتن و مسکو را برای مبارزه با داعش و سایر "گروه های تروریستی" در سوریه را مورد تاکید قرار داده اند.

گفتگوی امروز در شرایطی انجام شده که خبرهای تایید نشده، از احتمال اقدام دولت دونالد ترامپ برای رفع تحریم روسیه حکایت دارند. این تحریم ها در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، بر سر دخالت روسیه در اوکراین و اتهام دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ایلات متحده وضع شده بودند.

به دنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات و پیش از شروع دوره ریاست جمهوری او، ولادیمیر پوتین در تماسی تلفنی پیروزیش را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که در زمان دولت جدید آمریکا روابط دو کشور توسعه یابد. در پی آن گفتگو، کرملین خبر داد که دو رئیس جمهور درباره سوریه صحبت کرده اند و روابط جاری روسیه و آمریکا را "بسیار غیررضایت بخش" دانسته اند.

در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، آقای ترامپ مکررا از ولادیمیر پوتین تمجید کرده و وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات، با روسیه بیشتر همکاری کند.

در آن مقطع، دونالد ترامپ گفته بود که "او [پوتین] در رهبری خیلی ممتازتر از رئیس جمهور ما بوده." ولادیمیر پوتین هم آقای ترامپ را "یک شخصیت خیلی برجسته، و بدون شک بااستعداد" خوانده بود.

روابط دو کشور در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به شدت تیره شده بود.