دونالد ترامپ می‌گوید معنی فرمانش 'منع ورود مسلمانان' نیست

دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ سه فرمان تازه را از جمله درباره شورای امنیت ملی آمریکا امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در جریان امضای سه فرمان تازه، با دفاع از دستور اخیرش گفت که معنی فرمانش "منع ورود مسلمانان به آمریکا" نیست و کاملا برای اجرای آن آمادگی وجود دارد.

آقای ترامپ اعمال محدودیت ورود برای مسلمانان را رد کرد و گفت این فرمان "عملکرد خوبی" داشته است و هم اکنون در فرودگاه‌ها و سایر نقاط، به خوبی شاهد اعمال آن بوده‌ایم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.

آقای ترامپ اما روز شنبه تاکید کرد که فرمانش مربوط به مسلمانان نمی‌شود اما ممنوعیت‌های مربوط به این قانون با "سخت‌گیری شدید" اعمال خواهد شد و بررسی پیشینه متقاضیان ورود به آمریکا که به گفته او پیشتر انجام نمی‌شده، "باجدیت" انجام خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی از فرمان خود دفاع کرده است که ده‌ها نفر از معترضان آمریکایی با تجمع در فرودگاه جان اف.کندی نیویورک خواهان آزادی پناهنده‌هایی شده‌اند که پس از ورود به آمریکا بازداشت شده‌اند.

دونالد ترامپ روز شنبه همچنین سه فرمان تازه را درباره فعالیت لابی‌ها، گروه موسوم به "دولت اسلامی" و شورای امنیت ملی آمریکا امضا کرد.

مقام‌های کاخ سفید می‌گویند که فرمان آقای ترامپ در مورد شورای امنیت ملی شامل شیوه‌های جدیدی در ساختار این سازمان برای "مقابله‌ با تهدیدها" خواهد بود.