مقتدا صدر و حشد شعبی 'خواهان اخراج آمریکایی‌ها از عراق شدند'

معترضین به فرمان ترامپ در لس‌آنجلس حق نشر عکس EPA
Image caption معترضان به فرمان ترامپ

بنا بر گزارش‌ها از عراق نیروهای بسیج مردمی عراق موسوم به حشد شعبی و مقتدا صدر روحانی پرنفوذ شیعه خواهان مقابله به مثل دولت عراق در مقابل ممنوعیت سفر شهروندان این کشور به آمریکا و اخراج شهروندانی آمریکایی از عراق شده‌اند.

هم‌زمان کمیته روابط خارجی پارلمان عراق فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور از جمله اتباع عراق به ایالات متحده را "غیرمنصفانه" خوانده و از دولت عراق خواسته‌اند تا دست به اقدام متقابل بزند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در بیانیه کمیته روابط خارجی پارلمان عراق در همین خصوص نوشته شده است که "عراق در خط مقدم مبارزه علیه تروریسم است ... و غیرمنصفانه است که با عراقیها بدین گونه برخورد شود."

نیروهای شبه‌نظامی "حشد شعبی" (بسیج مردمی) عراق از مقامات بغداد خواسته‌اند تا از ورود اتباع آمریکا به عراق جلوگیری کنند. حشد شعبی همچنین از دولتمردان عراقی خواسته‌ تا در واکنش به اقدام آمریکا، شهروندان ایالات متحده را که در عراق هستند اخراج کنند.

مقتدا صدر روحانی پرنفوذ شیعه هم درخواستی مشابه را برای اخراج آمریکایی‌ها از عراق مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سخنگوی دولت عراق گفته است که انگیزه رئیس جمهور آمریکا برای تصمیم منع ورورد شهروندان هفت کشور به ایالات متحده را درک می‌کند اما ابراز امیدواری کرده که این فرمان بر تلاش‌ها برای تقویت و توسعه روابط دوجانبه عراق و آمریکا تاثیری نگذارد.

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه ایران: شهروندان قبل از سفر به آمریکا اطمینان حاصل کنند

فرمان ترامپ؛ قاضی فدرال آمریکا بازگرداندن شهروندان هفت کشور را متوقف کرد

تجمع مخالفان فرمان ترامپ در برخی فرودگاه‌های آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه (۲۷ ژانویه) دستوری را امضا کرد که به موجب آن مرزهای این کشور به مدت چهار ماه به روی پناهجویان بسته می‌شود و همچنین صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان (ایران، عراق، سوریه، لیبی، سومالی، سودان و یمن) به مدت سه ماه ممنوع می‌شود؛ اقدامی که با انتقاد گسترده سازمان‌های حقوق بشری روبه‌رو شده است.

این فرمان آقای ترامپ همچنین با اعتراض بسیاری در داخل آمریکا مواجه شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تجمع معترضان در فرودگاه کندی نیویورک

در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی دیگر آمریکا از جمله فرودگاه جان اف کندی نیویورک، لس‌آنجلس، سن‌فرانسیسکو، دالس (ویرجینیا) نیز برخی از شهروندان تجمع‌هایی در حمایت از پناهندگان و مخالفت با فرمان اخیر دونالد ترامپ برگزار کرده‌اند و تعدادی از وکلای داوطلب هم گفته‌اند که برای پیگیری حقوقی وضعیت پناهجویانی که از این قانون آسیب می‌بینند در فرودگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

همزمان روز شنبه (۲۸ ژانویه) یک قاضی فدرال آمریکا دستور داد که بخش‌هایی از فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده و بازگرداندن آنها، موقتا متوقف شود.

براساس دستور این قاضی روند بازداشت، اخراج و استرداد کسانی که با ویزای قانونی وارد آمریکا شده‌اند یا پناهنده هستند، "موقتا متوقف شده است."

اما در واکنش به این رای دادگاه وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته است که دستور رئیس جمهوری آمریکا، فقط تعداد کمی را تحت تاثیر قرار می دهد و به گفته مقامات این وزارت‌خانه دستور آقای ترامپ "به قوت خود باقی است"و این دستور "اولین قدم در کنترل مجدد مرزهای آمریکا و امنیت ملی است."