واکنش‌ رهبران جهان به فرمان مهاجرتی ترامپ

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراض‌ها به فرمان دونالد ترامپ

فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای بستن مرزهای این کشور به روی پناهجویان به مدت ۴ ماه و همچنین توقف صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به مدت سه ماه با واکنش رهبران جهان روبرو شده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان محدودیت‌های اعمال شده در مورد ورود پناهجویان و شهروندان تعدادی از کشورها را محکوم کرده است.

سخنگوی خانم مرکل گفته است که صدراعظم آلمان معتقد است مبارزه با تروریسم نمی‌تواند مظنون شدن به افرادی را که متعلق به یک ملیت و یا عقیده خاص هستند، توجیه کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در پیامی به پناهجویانی که توسط فرمان دونالد ترامپ از ورود به آمریکا منع شده اند، گفته است: "کانادا به شما خوش‌آمد می‌گوید".

آقای ترودو همچنین گفته است که با دونالد ترامپ درباره موفقیت سیاست پذیرش پناهجو در کانادا صحبت خواهد کرد.

+وزارت خارجه ایران: شهروندان قبل از سفر به آمریکا اطمینان حاصل کنند

+دونالد ترامپ مرزهای آمریکا را به روی پناهجویان سوری بست

اکنش‌ها به دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا

دفتر ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده که او با فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا "موافق نیست" و اگر این فرمان روی شهروندان بریتانیا تاثیر بگذارد خواهان بازنگری آن خواهد شد..

خانم می که روز جمعه به عنوان اولین رهبر یک کشور خارجی با آقای ترامپ در کاخ سفید دیدار کرده بود، به دلیل محکوم نکردن فرمان تازه رئیس جمهور آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت. او پیشتر گفته بود که به خود آمریکا مربوط می‌شود که درباره سیاست‌هایش تصمیم بگیرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption از زمان اجرایی شدن این فرمان شماری از شرکت های هواپیمایی از سوار شدن شماری از مسافران مشمول این فرمان جلوگیری کردند

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در توییتی نوشته است این اقدامی اشتباه و تفرقه‌انگیز است که مردم به خاطر ملیت‌شان "لکه‌دار" شوند.

صادق خان، شهردار لندن که خود یک مسلمان است، این فرمان را شرم آور و ظالمانه خوانده است.

به گفته شهردارلندن سیاست جدید آمریکا، برخلاف ارزش‌هایی همانند آزادی وشکیبایی است که کشور آمریکا بر پایه آن بنا شده است.

احمد ابوالغیظ، دبیر کل اتحادیه عرب، نگرانی عمیق خود را از محدودیت‌های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ در مورد سفر شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان و پناهجویان به آمریکا، ابراز کرده است.

دبیر کل اتحادیه عرب در بیانیه‌ای گفته است: "مقررات جدید، محدودیت‌های غیرعادلانه ای را در مورد ورود شهروندان چندین کشور عربی به آمریکا ایجاد کرده. علاوه براین تعلیق در پذیرش پناهجویان سوری تبعاتی به همراه دارد. "

مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه درعراق گفته است که به تلافی فرمان دونالد ترامپ، آمریکایی تبا‌رها باید عراق را ترک کنند.

آقای صدر گفته است: "این خودخواهی است که شما (آمریکایی‌ها) آزادانه وارد عراق و سایر کشور‌ها شوید.. بنابریان شهروندان شما هم باید خارج شوند."

کمیته روابط خارجی پارلمان عراق هم فرمان رئیس جمهور آمریکا را در مورد شهروندان عراقی"غیرمنصفانه" خوانده و از دولت عراق خواسته تا دست به اقدام متقابل بزند.

برخی از مقام‌های آمریکایی هم نسبت به تاثیرات منفی این فرمان هشدار داده‌اند.

تری مک آلیف، فرماندار ویرجینیا، گفته است که این فرمان به ایجاد نفرت و انزجار نسبت به آمریکا و مردم این کشور منجر می‌شود.

جی اینسلی، فرماندار واشنگتن فرمان آقای ترامپ را اقدامی ناکارآمد، بی‌تاثیر و خطرناک برای دولت آمریکا توصیف کرده است.

.