رئیس دفتر کاخ سفید: محدودیت‌های اخیر شامل دارندگان گرین کارت نمی‌شود

رینس پریبس، رئیس دفتر کاخ سفید حق نشر عکس Getty Images

رینس پریبس، رئیس دفتر کاخ سفید گفته است محدودیت‌های اخیر مهاجرتی درباره شهروندان ایران و شش کشور دیگر، شامل دارندگان گرین کارت یا کارت اقامت دائم آمریکا نمی‌شود.

آقای پربنس در مصاحبه‌ای با شبکه سی بی اس آمریکا گفته است: " ما چیزی خلاف پیشنهادهای سازمان امنیت داخلی آمریکا نمی گوییم اما این قانون دارندگان گرین کارت را تحت تاثیر قرار نخواهد داد."

البته به گفته رئیس دفتر کاخ سفید اگر شخصی بطور مرتب به یکی از هفت کشوری که اعلام شده مسافرت کند تحت اقدامات کنترلی بیشتر قرار خواهند گرفت.

هر چند این اظهارات جزئیات بیشتری درباره وضعیت تردد دارندگان اقامت دائم آمریکا(گرین کارت) در اختیار قرار داده است ولی وضعیت آنها هنوز بدرستی مشخص نیست.

پیشتر بعضی مقام‌های بلندپایه آمریکایی گفته بودند این محدودیت در مواردی شامل افرادی که گرین کارت هم دارند می‌شود.

این در حالی است که پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گفته بود که ورود دارندگان گرین کارت به آمریکا از این هفت کشور "مورد به مورد" بررسی خواهد شد که بر اساس آن ممکن است شماری در طول سه ماه آینده اجازه ورود پیدا کنند.

گیلیان کریستنسن، سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا هم گفته بود کسانی هم که کارت سبز یا گرین کارت دارند و شهروند هفت کشور مسلمان هستند، مشمول ممنوعیت جدید می‌شوند و ورود آنان به آمریکا برای سه ماه ممنوع است.

بیشتر بخوانید:

+ورود دارندگان گرین‌کارت به آمریکا 'مورد به مورد' بررسی می‌شود

+عکس: وضعیت فرودگاهها پس از فرمان ترامپ

+واکنش‌ها به دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا

+'لغو' ویزای اتریش ۳۰۰ ایرانی در پی تصمیم‌های دولت آمریکا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا موج گسترده‌ای از اعتراضات را بهمراه داشته است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.

این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن است.

بیشتر بخوانید:

+وزارت خارجه ایران: شهروندان قبل از سفر به آمریکا اطمینان حاصل کنند

+تجمع مخالفان فرمان ترامپ در برخی فرودگاه‌های آمریکا

+نکات کلیدی دستور ترامپ درباره منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور به آمریکا

یک قاضی فدرال آمریکا اما دستور داده است که بخش‌هایی از فرمان درئیس جمهوری این کشور مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده و بازگرداندن آنها، موقتا متوقف شود.

براساس دستور این قاضی روند بازداشت، اخراج و استرداد کسانی که با ویزای قانونی وارد آمریکا شده اند یا پناهنده هستند، "موقتا متوقف شده است."

اتحادیه آزادی‌های مدنی شهروندان آمریکا روز شنبه (۲۸ ژانویه) در واکنش به فرمان آقای ترامپ، شکایتی را علیه او به دادگاه ارائه کرده است.

این اتحادیه می‌گوید که قاضی دستور داده است افراد بازداشت شده از عواقب دستور آقای ترامپ در امان بمانند و به کشورشان باز پس فرستاده نشوند.

حق نشر عکس Reuters

در پی تصمیم جدید دولت آمریکا، بعضی از آژانس‌های مسافرتی در ایران صدور بلیت برای مسافران ایرانی عازم آمریکا را متوقف کرده‌اند.

محمد حسن کرمانی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران هم از اقدام بعضی از شرکت‌های هواپیمایی برای دریافت جریمه از مسافران ایرانی عازم آمریکا خبر داده است.

آقای کرمانی، به شرکت‌های هوایی اتحاد، قطر، امارات و ترکیه اشاره کرده است.

مطالب مرتبط