شهروندان دو تابعیتی بریتانیایی دارای ویزا می‌توانند به آمریکا سفر کنند

سایت سفارت آمریکا در لندن
Image caption اطلاعات تازه سفارت آمریکا در لندن

براساس تازه‌ترین اطلاعاتی که در وبسایت سفارت آمریکا در لندن منتشر شده است افراد دو تابعیتی که دارای تابعیت بریتانیا و یکی از کشورهای مندرج در فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هستند، "درصورت داشتن پاسپورت معتبر بریتانیایی و ویزای آمریکا از این فرمان اجرایی مستثتی هستند".

در این اطلاعیه افزوده شده افراد دو تابعیتی که دارای ویزای آمریکا نیستند، در ۹۰ روز آینده قادر به اقدام برای دریافت ویزا نخواهند بود.

وبسایت سفارت آمریکا در لندن که پیشتر در این اطلاعیه گفته بود "افرادی که دارای اقامت دائم [و نه پاسپورت] بریتانیا و تابعیت یکی از کشورهای مندرج در فرمان اجرایی هستند می‌توانند برای ویزا اقدام کنند"، اکنون این جمله را حذف کرده است.

Image caption تازه ترین اطلاعیه سفارت آمریکا جمله "افرادی که دارای اقامت دائم [و نه پاسپورت] بریتانیا و تابعیت یکی از کشورهای مندرج در فرمان اجرایی هستند می‌توانند برای ویزا اقدام کنند." را حذف کرده است

به نظر می‌رسد که این دستورالعمل تازه به دنبال رایزنی بین مقامات دولتی بریتانیا و آمریکا صادر شده باشد.

پیشتر وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده بود اگر فردی دوتابعیتی، از جایی غیر از هفت کشور ممنوعه قصد سفر به آمریکا را داشته باشد، فرمان دونالد ترامپ شامل حال او نمی‌شود و این مسافر می تواند بدون توجه به ملیت یا محل تولدش به سفر خود ادامه دهد. این در حالی است که سفارت آمریکا در سایت خود اعلام کرده بود که افراد دوتابعیتی که شهروند یکی از این کشورها هستند نیز نمی‌توانند برای دریافت ویزای آمریکا درخواست بدهند یا وقت بگیرند.

در اطلاعیه سفارت آمریکا تاکید شده بود که اگر این افراد پیش از این هم برای انجام مصاحبه وقت گرفته بودند، برای این کار حاضر نشوند.

اما ظاهرا اکنون دستکم بخشی از این ابهام برطرف شده است.

Image caption اطلاعات ابتدایی سفارت آمریکا در لندن که اکنون تغییر کرده است

با اطلاعات تازه اکنون به نظر می‌رسد که این ابهام برای شهروندان بریتانیایی که شهروندی یکی دیگر از هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن را داشته باشند برطرف شده است، اما این افراد باید دارای ویزای آمریکا باشند و یا درخواست ویزا با شرایط اعلام شده، بدهند.

بیشتر بخوانید:

+ یک میلیون امضا در مخالفت با سفر رسمی ترامپ به بریتانیا

+ واکنش‌ رهبران جهان به فرمان مهاجرتی ترامپ

+ رئیس دفتر کاخ سفید: محدودیت‌های اخیر شامل دارندگان گرین کارت نمی‌شود

اجرای فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ با ابهاماتی روبرو بوده و در روزهای گذشته اظهارات متفاوت و متناقضی از سوی مقام‌های آمریکایی درباره این فرمان منتشر شده است.