هفت نفر در اثر ریزش بهمن در راه‌های تاجیکستان کشته شدند

ریزش بهمن

کمیته اوضاع فوق العاده یا امور اضطراری تاجیکستان از کشته شدن دستکم هفت نفر در اثر ریزش بهمن در جاده‌های کوهستانی این کشور در روزهای گذشته خبر داده است.

تارنمای رسمی این کمیته روز دوشنبه ۱۱ بهمن (۳۰ ژانویه) ضمن انتشار خبری در این‌ باره مردم و گردشگران را هشدار داد که از سفر در جاده‌های کوهستانی تا ۳-۴ روز دیگر خودداری کنند و "جان خود و نزدیکان خود را به خطر نیندازند."

در این خبرنامه آمده است: "در نتیجه فرآمدن (ریزش) ۴۰ ترمه (بهمن) و بارشات برف پرشدت شاهراه دوشنبه- خجند محکم (بسته) است، بیشتر از ۲۰۰ ماشین در محاصره ترمه (بهمن) و غَرَم (توده) برف ماندند. برای تشکیل کار جهت انتقال آدمان و آوردن آنها تا مکان بی‌خطر گروه کاری کمیته حالت‌های فوق‌العاده (امور اضطراری) سازمان داده شد."

مسئولین این کمیته می‌گویند: "در نتیجه راه‌اندازی کارهای نجات از ۲۸ تا ۲۹ ژانویه نزدیک به ۸۰۰ نفر آدمان و ۵۰ ماشین بارکش (کامیون) و ۱۵۰ ماشین سبُکرَو (سواری) به مکان امن انتقال داده شدند. تا بیگاهی (شام) ۲۹ ژانویه نجات‌دهندگان کمیته از جری (ورطه) ۱۵۰ متری چهار جسد و از یک ماشین یک جسد را یافتند."

به گفته مسئولان کمیته امور اضطراری، برای تازه کردن (هموار کردن) جاده دوشنبه-خجند از برف و رفع عواقب برف و بهمن در این جاده، شرکت موسوم به "آی آر اس" که برای استفاده از این راه از ماشین‌ها پول می‌گیرد، ماشین‌های ویژه برای تازه کردن برف را بسیج کرده و در طول جاده پاسگاه‌های اضافی کارمندان پلیش راه و این شرکت تاسیس داده شده‌اند.

این کمیته می‌گوید، همچنین دو روز قبل دو نفر در ولایت کوهستانی خودمختار بدخشان، در شرق تاجیکستان، در اثر ریزش بهمن جان خود را از دست داده‌اند. احتمال ریزش بهمن در راه‌های کوهستانی دوشنبه - خاروغ، دوشنبه -جیرگتال، خاروغ- مرغاب و خاروغ- اشکاشم نیز موجود است.

این کمیته می‌گوید بویژه وضعیت در جاده دوشنبه -خاروغ - مرغاب وخیم است. از جمله بر اثر ریزش برفِ زیاد در قلمرو ناحیه‌های روشان و شغنان، این راه بسته شده است. برای رفع عواقب این حادثه ستاد ویژه‌ای از کارمندان امور اضطراری تاسیس داده شده و به طور شبانه روزی فعالیت می‌کند.

کمیته امور اضطراری تاجیکستان از "اهالی و مهمانان این کشور قاطعانه خواسته است که از سفر به مناطق پرخطر خودداری نمایند، چون احتمال ریزش بهمن تا سه - چهار روز دیگر هم باقی خواهد بود."

تاجیکستان کشوری عمدتا کوهستانی است و همه ساله در مناطق کوهستانی این کشور حوادثی چون ریزش برف و بهمن، جریان سیل یا لغزش کوه‌پاره منجر به بسته شدن راه‌ها و تلف شدن آدمان می‌گردد.

موضوعات مرتبط