به دستور ترامپ رئیس سیا به شورای امنیت ملی بازگشت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایک پمپئو، رئیس جدید سیا، در گذشته یکی از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای ایران بود

دونالد ترامپ با تجدید نظر در دستور اخیر خود رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت ملی در کاخ سفید منصوب کرده است.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه (۲۹ ژانویه) گفت که رئیس جمهوری آمریکا این تصمیم را به این خاطر اتخاذ کرده که احترام زیادی برای مایک پمپئو، رئیس جدید سیا، قائل است.

مایک پمپئو، نماینده سابق مجلس نمایندگان از حزب جمهوریخواه، در گذشته یکی از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای ایران (برجام) بود ولی بعد از انتصاب به ریاست سیا در مجلس سنا گفت بر اطلاع‌رسانى دقیق در مورد اجراى برجام تمرکز خواهد بود.

دونالد ترامپ با سازمان سیا از جمله بر سر اظهاراتش در مورد روسیه رابطه پر تنشی داشته است. جان برنان، رئیس پیشین سیا صراحتا هشدار داده بود که آقای ترامپ مراقب آن چه می‌گوید باشد زیرا «هر حرفی را به زبان می‌آورد، نمی‌تواند حافظ منافع ملی ما باشد.»

بنا بر دستور روز یکشنبه گذشته آقای ترامپ، رئیس اداره اطلاعات ملی - هماهنگ کننده فعالیت های تمام سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده - دیگر به طور مستمر در جلسات شورای امنیت ملی حضور نخواهد یافت.

دونالد ترامپ همچنین نقش رئیس ستاد مشترک ارتش را در شورای امنیت ملی ایالات متحده تقلیل داده است.

به این ترتیب، این دو مقام نظامی - ‌اطلاعاتی ارشد فقط در صورتی که موضوعات مرتبط با مسوولیت و تخصص آن‌ها مطرح باشد، در جلسه شورای امنیت ملی حضور خواهند یافت.

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، نیز این روال را دنبال می کرد که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما عوض شد.

سوزان رایس، مشار امنیت ملی باراک اوباما، در واکنش به این تصمیم در حساب توییتر خود آن را "دیوانگی" خوانده و به تمسخر نوشته: "چه کسی برای سیاستگذاری در قبال گروه داعش، سوریه، افغانستان و کره شمالی به مشاور نظامی و امنیتی نیاز دارد؟"

دونالد ترامپ همچنین روز یکشنبه استیون بنن، مشاور و استراتژیست جنجالی خود را به عنوان یکی از اعضای ثابت شورای امنیت ملی منصوب کرد.

آقای بنن اخیرا رسانه‌های آمریکا را "بی آبرو" و "حزب مخالف" توصیف کرده و گفته بود که "دهان خود را ببندند."

آقای بنن پیشتر مدیر سایت خبری به شدت محافظه کار «بریت بارت» بوده که از سوی مخالفانش به بیان اظهارات نژادپرستانه، ضد زن و یهودستیزانه متهم است.

کاخ سفید می گوید آقای بنن درباره عرصه ژئوپلیتیک فعلی جهان درک بالایی دارد.