شهروندان دوتابعیتی استرالیا، کانادا و بریتانیا از فرمان ترامپ 'مستثنی هستند'

در فرودگاه‌های آمریکا معترضان به فرمان ترامپ تجمع کرده‌اند حق نشر عکس Reuters

نخست وزیر استرالیا گفته است که افرادی که تابعیت دوگانه استرالیا و یکی از هفت کشور عمدتا مسلمان نشین مشمول در طرح مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را دارند از این طرح مستثنی هستند.

دونالد ترامپ روز جمعه دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و براساس آن بازدید شهروندان هفت کشور به آمریکا برای ۹۰ روز ممنوع شد. این کشو‌رها ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز مالکولم ترنبال نخست وزیر استرالیا گفت: "دارندگان گذرنامه استرالیا خواهند توانست به ایالات متحده سفر کنند همانطور که تا پیش از فرمان اخیر می توانستند."

او اضافه کرد: "این افراد صرفنظر از محل تولد یا ملیت دوگانه یا داشتن گذرنامه ای دیگر، مشکلی برای رفتن به آمریکا ندارند."

به نوشته رویترز به این ترتیب استرالیا هم به کانادا و بریتانیا می پیوندد که از آن طرح مستثنی شده اند و همزمان نخست وزیر نیوزیلند هم گفت انتظار معافیت مشابهی را دارد.

پیشتر در روز یکشنبه گفته شد که شهروندان این هفت کشور که گرین کارت (کارت اقامت) آمریکا را دارند هم می توانند وارد این کشور شوند.

جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد که در غیاب اطلاعاتی که نشان دهد افراد دارای حق اقامت آمریکا خطری جدی را متوجه امنیت می کنند، از ورود آنها به آمریکا ممانعت نخواهد شد.

با این حال این گروه ممکن است با پرسش های مفصل تر ماموران گمرک مواجه شوند.

این درحالی است که مقام ها قبلا گفته بود دارندگان گرین کارت هم مشمول این محدودیت ها هستند.

پیشتر در روز یکشنبه یک قاضی فدرال به مقام های آمریکایی دستور داد یک مرد ایرانی به نام حسین خوشبختی وایقان را که پس از ورود به لس آنجلس به دوبی بازگردانده شده بود به آمریکا برگردانند.

رسانه های آمریکایی یکشنبه شب به نقل از مقام ها گزارش کردند که دیگر کسی در فرودگاه ها تحت بازداشت نیست.

جیلیان کریستنسن سخنگوی سازمان امنیت ملی گفت که اداره گمرک و امنیت مرزی همه افرادی که ابتدا تحت تاثیر آن فرمان قرار گرفته بودند را بررسی کرده و اجازه ورود به آنها داده است.