سخنگوی کاخ سفید: کارکنان وزارت خارجه یا برنامه مهاجرتی را اجرا کنند یا بروند

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسپایسر گفته کسانی که نمی‌توانند برنامه مهاجرتی را اجرا کنند می‌توانند بروند

شون اسپایسر، سخنگوی رسانه‌ای رئیس جمهوری آمریکا به دیپلمات‌های منتقد برنامه مهاجرتی او هشدار داده است که باید این برنامه را اجرا کنند.

در پی صدور فرمان دونالد ترامپ در ممنوعیت موقت ورود پناهجویان و محدودیت سفر شهروندان شماری از کشورها به آمریکا، تعدادی از کارکنان وزارت خارجه آن کشور یادداشتی را در مخالفت با این فرمان امضا کردند و این برنامه را مغایر منافع ملی ایالات متحده دانستند. گفته می‌شود تعدادی دیپلمات‌ها و کارشناسان ارشد وزارت خارجه در میان امضاکنندگان این یادداشت بوده‌اند.

آقای اسپایسر گفته است که "این برنامه در راستای حفظ امنیت آمریکا تدوین و اجرا می‌شود و به همین دلیل هم اکثر آمریکائیان با رئیس جمهوری موافقند." وی با مردود دانستن مخالفت کارکنان وزارت خارجه گفته است: "این افراد باید درک کنند که برای رئیس جمهوری این موضوع در درجه اول اولویت قرار دارد."

در پاسخ به این سئوال که آیا کارمندان مخالف رئیس جمهوری باید در برابر سیاست‌های او "پشت خم" کنند، شون اسپایسر گفت: "اگر کسی با این برنامه به خصوص مشکل دارد، این سئوال مطرح می‌شود که آیا باید به خدمت ادامه دهد یا نه؟" وی گفت "می‌دانم که رئیس جمهوری قدردان کسانی است که به ملت خدمت می‌کنند" و افزود: "ماندن در سمت‌های دولتی یا کناره‌گیری به خود افراد مربوط می‌شود."

سخنگوی کاخ سفید در عین حال بر اجرای برنامه مهاجرتی دونالد ترامپ تاکید کرد و خطاب به امضا کنندگان یادداشت انتقادی علیه آن گفت: "آنان یا برنامه را اجرا کنند یا می‌توانند بروند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption دست کم دویست تن از کارکنان وزارت خارجه آمریکا با برنامه مهاجرتی رئیس جمهوری رسما مخالفت کردند

"یادداشت ابراز مخالفت" از جمله تمهیداتی است که وزارت خارجه آمریکا برای ابراز نظر آزدانه کارکنان و کارشناسان این وزارتخانه در مورد سیاست‌های دولت در نظر گرفته تا آنان بتوانند انتقاداتی را که نسبت به این سیاست‌ها دارند آزدانه به اطلاع مقامات ارشد برسانند بی‌آنکه نگران اقدامات تلافی‌جویانه باشند.

آخرین بار که گزارشی از امضای یادداشتی با امضای شمار قابل توجهی از کارکنان وزارت خارجه در مخالفت با سیاست دولت منتشر شد به دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و سیاست او در قبال سوریه باز می‌گردد. آن یادداشت با امضای حدود پنجاه تن از مقامات وزارت خارجه ارسال شد که خواستار دخالت ایالات متحده در بحران سوریه شده بودند.

شمار امضاکنندگان یادداشت اعتراضی علیه سیاست مهاجرتی ترامپ بیش از دویست تن گزارش شده اما برخی رسانه‌ها یادآور شده‌اند که این اعتراضات به امضای تنها یک یادداشت منحصر نبود بلکه چند یادداشت همزمان تهیه شد و در نتیجه، نمی‌توان دقیقا گفت که چه تعداد از کارکنان وزارت خارجه آمریکا رسما مخالفت خود را با این سیاست ابراز کردند.

در یادداشت کارکنان وزارت خارجه تاکید شده بود که "به نظر ما، برنامه محدودیت مهاجرتی باعث افزایش امنیت کشورمان نمی‌شود."