تصاویری از اسد پس از شایعه بیماری او منتشر شد

حق نشر عکس SANA
Image caption بشار اسد با صاحبان صنایع ملاقات کرده است

چند روز پس از پخش شایعاتی گسترده درباره سلامتی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، خبرگزاری رسمی این کشور، سانا، تصاویری از آقای اسد منتشر کرده است که او را در دیداری با صاحبان صنایع دمشق نشان می‌دهد.

در شایعه‌های منتشرشده در رسانه‌های عربی گفته می‌شد بشار اسد سکته کرده یا حتی هدف تیراندازی قرار گرفته است.

گستره این شایعات به حدی بود که دولت سوریه روز جمعه رسما مشکل سلامتی بشار اسد را تکذیب کرد.

در بیانیه ریاست جمهوری سوریه آمده بود که بشار اسد در "سلامت کامل" به سر می‌برد. این بیانیه گزارش‌ها درباره وضعیت جسمانی بشار اسد را "دروغ‌ها و خیالاتی" دانست که تنها برای بالا بردن روحیه مخالفان طرح می‌شود.

ریاست جمهوری سوریه در بیانیه خود شایعات اخیر را با "تحولات میدانی و سیاسی" خلاف میل برخی نیروهای درگیر در سوریه مرتبط دانست.

بشار اسد ۵۱ ساله ۱۷ سال است که پس از مرگ پدرش حافظ اسد قدرت را در سوریه در اختیار دارد. با آغاز اعتراضات، پیوستن برخی از مقام‌های عالی به مخالفان و از دست دادن کنترل بر بخش وسیعی از کشور موقعیت بشار اسد ضعیف به نظر می‌رسید.

مخالفان مسلح بشار اسد تاکید دارند که کناره‌گیری او از قدرت شرط لازم هر راه حل سیاسی برای آینده سوریه است.

هفته گذشته در مذاکراتی که با حمایت روسیه، ایران و ترکیه در در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شد، دولت سوریه و مخالفان برای برقراری آتش‌بسی یک ماهه به توافق رسیدند. بشار اسد پیش از این مذاکرات گفته بود که آماده است درباره همه چیز، از جمله موقعیت خود، در چهارچوب قانون اساسی سوریه مذاکره کند.

موضوعات مرتبط