کمیته قضایی سنای آمریکا درباره نامزد ترامپ برای وزارت دادگستری تصمیم می‌گیرد

جف سشنز، وزیر دادگستری پیشنهادی دونالد ترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption جف سشنز، وزیر دادگستری پیشنهادی دونالد ترامپ

کمیته قضایی سنای آمریکا در جلسه‌ای که هم اکنون جریان دارد، قرار است رای‌گیری درباره جف سشنز، وزیر دادگستری پیشنهادی دونالد ترامپ را آغاز کند.

این سناتور محافظه کار ۶۹ ساله از ایالت آلاباما از حامیان اولیه دونالد ترامپ است و پیشتر اتهام‌هایی مرتبط با "نژادپرستی" علیه او مطرح شده بود که پیش بینی درباره موفقیت او را مشکل کرده است.

این رای گیری یک روز پس از اخراج سلی ییتز که به طور موقت سرپرست وزارت دادگستری آمریکا بود انجام می‌شود.

دونالد ترامپ، خانم ییتز را به دلیل "سرپیچی" از فرمان اجرایی خود برکنار کرد.

سلی ییتز به وکلای این وزارتخانه دستور داد از فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا در مورد منع ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا دفاع نکنند.

خانم ییتز گفت: "وزارت دادگستری در دفاع از این دستور اجرایی استدلال نخواهد کرد."

خانم ییتز معاون وزارت دادگستری بود اما پس از پایان کار لورتا لینچ، وزیر دادگستری باراک اوباما، موقتا مسئول اداره آن شد تا صلاحیت جف سشنز، نامزد دونالد ترامپ برای تصدی این وزارتخانه، در سنا تایید شود.

بیشتر بخوانید:

+ترامپ سرپرست وزارت دادگستری را در پی سرپیچی از دستور مهاجرتی برکنار کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption سلی ییتز به وکلای وزارت دادگستری دستور داد از دستور اجرایی رئیس جمهور آمریکا در مورد منع ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا دفاع نکنند

بر اساس آنچه تا کنون در کمیته قضایی سنای آمریک گذشته چندین سناتور دموکرات گفته‌اند که به جف سشنز، وزیر پیشنهادی دونالد ترامپ رای نخواهند داد. بعضی از آنها از نزدیکی او با دونالد ترامپ انتقاد کرده‌اند.

بعضی از نمایندگان جمهوری‌خواه اما از او حمایت کرده‌اند. چارلز گرسلی، سناتور جمهوریخواه ایالت آیووااو را "مرد عمل به حرف" معرفی کرده است.

اگر آقای سشنز موفق به جلب حمایت این کمیته سنا شود باید سنای آمریکا که اکثریت آن جمهوری‌خواه است هم درباره او رای گیری کند.

در حالی که کمتر از دو هفته از سوگند خوردن دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا می‌گذرد، فرمان اجرایی او با جنجال گسترده‌ای در جهان روبرو شده است.

دونالد ترامپ روز جمعه دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و براساس آن بازدید شهروندان هفت کشور به آمریکا برای ۹۰ روز ممنوع شده است.

این کشو‌رها ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.

تصمیم دونالد ترامپ برای منع ورود شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان باعث اعتراضات خیابانی در آمریکا و سایر کشورها شده است.

بیشتر بخوانید:

+ترامپ ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر را برای ۳ ماه معلق کرد

+فرمان ترامپ؛ تا الان چه می‌دانیم؟

+رئیس دفتر کاخ سفید: محدودیت‌های اخیر شامل دارندگان گرین کارت نمی‌شود

+شهروندان دوتابعیتی استرالیا، کانادا و بریتانیا از فرمان ترامپ 'مستثنی هستند'

مطالب مرتبط