دموکرات‌ها در جلسه رای‌گیری دو نامزد کابینه ترامپ حاضر نشدند

کرسی های خالی کمیته تامین مالی حق نشر عکس Getty Images

اعضای دموکرات کمیته تامین مالی سنای آمریکا جلسات رای گیری برای تایید دو نفر از نامزدهای پیشنهادی دونالد ترامپ برای کابینه را تحریم کرده اند که باعث به تعویق افتادن این جلسات شده است.

دموکرات ها گفتند که پیش از رای گیری به اطلاعات بیشتری درباره فعالیت های مالی تام پرایس نامزد تصدی وزارت بهداشت و استفان منوچین نامزد تصدی وزارت دارایی نیاز دارند.

برای اینکه این جلسات ادامه یابد حداقل باید یک دموکرات در آنها حضور داشته باشد.

همچنین رای گیری برای تایید صلاحیت جف سشنز نامزد تصدی وزارت دادگستری به تاخیر افتاده است.

'رفتار احمقانه'

اعضای دموکرات کمیته تامین مالی به خبرنگاران گفتند که خواستار اطلاعات بیشتری درباره معاملاتی هستند که تام پرایس در بازار بوس انجام داده است. تام پرایس نماینده جورجیا در مجلس نمایندگان است.

این سناتورها همچنین گفتند که نگران گزارش ها درباره رفتار استفان منوچین به عنوان یک بانکدار در زمانی که برای بانک "وان وست" کار می کرد هستند. در مورد نحوه تصاحب خانه هایی توسط این بانک که خریداران آنها امکان پرداخت اقساط آن را نداشتند ابراز نگرانی شده است.

اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سناتور اورین هچ، رئیس جمهوری خواه این کمیته، رفتار دموکرات ها را "یک ژست و احمقانه" خواند.

در کمیته قضایی سنا هم بر سر نامزدی آقای سشنز کشمکش وجود دارد.

سناتور سشنز که از حامیان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دوره مبارزات انتخاباتی بود با ادعاهای نژادپرستی روبرو بوده است؛ اتهامی که قاطعانه رد می کند.

حق نشر عکس Reuters and Getty Images
Image caption دموکرات ها خواهان اطلاعات بیشتری درباره فعالیت مالی استفان منوچین - راست - و تام پرایس هستند

سناتور چاک گرسلی رئیس این کمیته در آغاز جلسه روز سه شنبه گفت که آقای سشنز "هیچ نقشی در فرمول بندی یا تنظیم پیش نویس دستورهای اجرایی" آقای ترامپ در زمینه منع سفر شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان به آمریکا نداشته است.

چند سناتور دموکرات این کمیته گفتند که علیه آقای سشنز رای خواهند داد.

آنها در مورد نزدیکی بیش از حد او به آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی ابراز نگرانی کردند.

سناتور دایان فاینستاین از حزب دمکرات گفت: "با توجه به جناحی گری این نامزد (در جریان انتخابات) برای من تصورش مشکل است که او بتواند به عنوان وزیر دادگستری استقلال و بی طرفی لازم را به نمایش بگذارد."

سخنان طولانی اعضای دموکرات این کمیته در نهایت باعث تعویق جلسه تا روز چهارشنبه شد.

اگر نامزدی او تایید شود کل سنا - با ۵۲ عضو جمهوری خواه و ۴۸ عضو دموکرات - نامزدی او را تا پایان هفته به رای خواهد گذاشت.

سنا در سال ۱۹۸۶ مانع شده بود آقای سشنز قاضی یک دادگاه فدرال شود که پس از شنیدن اظهاراتی درباره اظهارات نژادی از سوی او بود. آقای سشنز که یک چهره بسیار محافظه کار اهل آلاباماست ضمن اذعان به وجود تبعیض های نژادی در جنوب در دوران گذشته هرگونه تمایلات نژادی را رد کرده است.

همزمان در روز سه شنبه کمیته انرژی سنا نامزدی رایان زینکی برای هدایت وزارت کشور و نامزدی ریک پری برای هدایت وزارت انرژی را تایید کرد. کمیته آموزشی هم نامزدی بتسی دیووس را به عنوان وزیر آموزش تایید کرد.

به علاوه سنا صلاحیت ایلین چائو را به عنوان وزیر حمل و نقل تایید کرد.

Image caption جلسه تایید صلاحیت جف سشنز در کمیته قضایی همراه با کشمکش بوده است