یک بریتانیایی خودکشی را به اسارت به دست داعش ترجیح داد

Image caption رایان لاک خودکشی را به اسارت توسط داعش ترجیح داد

یک داوطلب بریتانیایی در جنگ سوریه هنگام مواجهه با خطر اسارت توسط نیروهای دولت اسلامی - داعش - دست به خودکشی زد.

رایان لاک، شهروند بیست ساله بریتانیایی که به عنوان داوطلب به "یگان های مدافع خلق" - از نیروهای کرد سوریه - پیوسته بود روز ٢١ دسامبر سال گذشته و در جریان درگیری با نیروهای داعش در نزدیکی شهر رقه، مقر اصلی داعش، جان خود را از دست داد.

اولین مسابقه فوتبال در حلب بعد از پنج سال

یک منبع وابسته به یگان‌های مدافع خلق به بی‌بی‌سی گفته است که بررسی جسد رایان لاک، اثر گلوله‌ای زیر چانه او را نشان داد که حکایت از آن دارد که به احتمال زیاد، مرگ او در اثر خودکشی بوده است.

این شهروند بریتانیایی همراه با پنج تن از نفرات یگان‌های مدافع خلق در روستای جعبر به محاصره نیروهای داعش درآمده بود اما پس از "مقاومت قابل توجه" در برابر مهاجمان، سرانجام همگی کشته شدند. اجساد آنان بعدا در اختیار نیروهای کرد قرار گرفت و "چنین به نظر می‌رسد که رزمنده بریتانیایی برای اینکه به دست داعش اسیر نشود، خودکشی کرده بود."

به گفته او، معاینه زخم روی چانه نشان می‌داد که هنگام شلیک گلوله، لوله اسلحه به پوست چسبیده بود و چنین وضعیتی به معنی خودکشی است.

مارک کمپل، از فعالان مدافع حقوق کردها، در گفتگوی با بی‌بی‌سی، با اشاره به اینکه شواهد حاکی از آن است که رایان لاک خودکشی را به اسارت به دست داعش ترجیح داده، گفته است که "هیچ واژه‌ای را نمی‌توان یافت که شهامت دست زدن به چنین اقدامی را توصیف کند." به گفته آقای کمپل، "اسارت رایان لاک فرصتی را به داعش می‌داد تا از این موقعیت برای مقاصد تبلیغاتی و ارعاب دشمنان بهره‌برداری کند و رایان با اقدام خود آنان را از چنین فرصتی محروم کرد."

آقای کمپل گفته است که از نظر او "شهامتی این چنین در برابر دشمنی وحشی، مستوجب اعطای بالاترین نشان افتخار است."

رایان لاک، که در بریتانیا آشپز رستوران بود، در ماه اوت سال گذشته به خانواده و دوستان خود گفت که برای گذراندن تعطیلات عازم ترکیه است اما روز گذشته، جسد او از مناطق کردنشین سوریه به عراق انتقال یافت تا به بریتانیا حمل شود.

پدر او با انتشار بیانیه‌ای گفته است که "خبردار شدن از مرگ رایان برای ما بسیار ناگوار بود به خصوص با توجه به دشواری‌ بازگرداندن جسد او به بریتانیا." وی از یگان مدافع خلق به خاطر تلاش برای فراهم کردن امکان انتقال جسد جهت حمل به بریتانیا تشکر کرده است.

جسد رایان لاک در دست داعش بود که ظاهرا آن را تحویل داده است.

از زمان آغاز درگیری در سوریه، گزارش‌هایی از پیوستن برخی شهروندان مسلمان بریتانیایی به نیروهای داعش منتشر شده اما اطلاعات چندانی در باره داوطلبان بریتانیایی جنگ علیه این گروه در دست نبوده است. وزارت خارجه بریتانیا به شهروندان این کشور توصیه کرده است از سفر به سوریه خودداری ورزند.

موضوعات مرتبط