تخلیه شهرکی‌ یهودی‌نشین در اراضی اشغالی به درگیری میان پلیس و ساکنان انجامید

حق نشر عکس AFP
Image caption در ۱۴۰ شهرک در اراضی اشغالی بیش از ۵۰۰ هزار یهودی زندگی می‌کنند

هزاران سرباز و مامور پلیس اسرائیلی برای تخلیه ساکنان شهرکی یهودی نشین در مناطق اشغالی که به حکم دادگاه عالی غیرقانونی اعلام شده، به منطقه "عمونه" در کرانه باختری اعزام شده‌اند.

دادگاه عالی اسرائیل در طی یک روند طولانی در سال ۲۰۱۴ این شهرک‌ها را به دلیل آنکه در ملک خصوصی فلسطینیان ساخته شده، غیرقانونیاعلام کرد و دستور به تخلیه و تخریب آن داد.

اجرای این حکم امروز آغاز شده است که با واکنش شدید فعالان شهرک‌نشین روبه‌رو شده است.

به گفته پلیس اسرائیل درگیری میان نیروهای پلیس و شهرک‌نشینان منجر به زخمی شدن چند مامور شده است.

در هفته‌های اخیر ده‌ها شهر‌ک‌نشین‌ مناطق دیگر برای کمک به ساکنان این شهرک‎ها در مقابل اجرای حکم دادگاه به این منطقه رفته‌اند.

در همین حال امروز (چهار‌شنبه، اول فوریه) دولت اسرائیل مجوز ساخت سه هزار واحد مسکونی دیگر را در اراضی اشغالی تایید کرده است.

به گفته وزارت دفاع اسرائیل هدف از گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین در راستای افزایش مسکن و رفع نیاز برای "بازگشت به زندگی عادی" است.

یک مقام فلسطینی این اقدام را محکوم کرده و گفته است شهرک‌سازی بیشتر امیدهای دستیابی به صلح را از بین می‌برد.

اسرائیل ۲۵۰۰ واحد جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین می‌سازد

ترامپ در فکر دادن 'هدیه تاریخی' به اسرائیل؟

ترامپ به اسرائیل: قوی باش تا بیایم

حق نشر عکس Reuters
Image caption دادگاه عالی در اسرائیل شهرک‌های منطقه عمونه را غیر قانونی اعلام کرده است

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه گذشته این سومین باری است که اسرائیل اعلام کرده که واحدهای مسکونی بیشتری در اراضی اشغالی می‌سازد.

آقای ترامپ تلویحا از شهرک‌سازی اسرائیل حمایت کرده است.

سازمان ملل متحد ساختمان سازی در مناطقی که در پی جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد را غیرقانونی می‌داند.

اما اسرائیل این موضوع را رد می‌کند و از آن زمان ۱۴۰ شهرک ساخته که در آن بیش از ۵۰۰ هزار یهودی زندگی می‌کنند.

حدود دو ماه پیش شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را محکوم کرد و خواهان توقف شهرک‌سازی‌ها شد.

آمریکا به شکلی کم سابقه این قطعنامه را وتو نکرد و به آن رای ممتنع داد. اما رئیس جمهور جدید آمریکا با انتقاد از سیاست باراک اوباما در خاورمیانه، به اسرائیل قول داده که روابط دو طرف را تقویت کند.