بالا گرفتن تنش میان یونان و ترکیه بر سر جزایر شرق دریای اژه

دریای اژه حق نشر عکس Getty Images

با پرواز هلیکوپتر وزیر دفاع یونان بر فراز جزیره‌های مورد مناقشه با ترکیه در شرق دریای اژه، بار دیگر تنش میان آتن و آنکارا بر سر اعمال حاکمیت بر این جزایر بالا گرفته است.

هدف از سفر پانوس کامنوس به منطقه مورد مناقشه با ترکیه ادای احترام به سه نظامی یونانی کشته شده در یک سانحه هوایی در سال ۱۹۹۶ اعلام شده است.

پرواز آقای کامنوس بر فراز جزایر "ایمیا" که در ترکیه به نام "کارداک" شناخته می‌شود، سه روز پس از رویارویی نیروی دریای یونان با سه شناور ترکیه در نزدیکی این جزایر صورت گرفت.

بیشتر بخوانید:

+ آنکارا نسبت به حکم دادگاه عالی یونان علیه استرداد نظامیان ترکیه ابراز خشم کرد

+ خشم یونان از اظهارات اردوغان درباره پیمان مرزی دو کشور

ژنرال خلوصی آکار، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه و تعدادی از افسران عالی رتبه، سرنشین یکی از این سه شناور بودند که "در حال بازدید از تاسیسات نیروی دریایی ترکیه در این منطقه بودند."

جزایر ایمیا صخره‌های کوچک غیرمسکونی هستند که میان مجمع‌الجزایر دودکانس یونان و سواحل جنوب شرقی ترکیه قرار دارند.

بنابر اعلام وزارت دفاع یونان، در پی نزدیک شدن شناورهای ترکیه به جزایر مورد مناقشه، شناورهای گارد ساحلی یونان به آنها هشدار دادند و نظامیان ترکیه پس از هفت دقیقه منطقه را ترک کردند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از ارتش ترکیه مداخله شناورهای یونانی را رد کرد و گزارش داد آن‌ها با حفظ فاصله از دور نظاره‌گر تردد ناو ترکیه و دو قایق تندرو همراه آن بودند.

اما خبرگزاری غیردولتی دوغان در ترکیه از رویارویی شناورهای دو کشور به مدت نیم ساعت خبر داده است.

در پی این رخداد، دو شناور گارد ساحلی یونان در سی و یکم ژانویه با عبور از جزایر ایمیا وارد آب‌های سرزمینی ترکیه شدند ولی با دخالت گارد ساحلی ترکیه مجبور به ترک منطقه شدند.

بازدید ژنرال آکار از منطقه مورد مناقشه پس از آن صورت گرفت که دیوان عالی یونان پنجشنبه گذشته با استرداد ۸ نظامی فراری ترکیه که پس از کودتای نافرجام تابستان گذشته به یونان گریختند، مخالفت کرد.

پروکوپیوس پاولوپولوس، رییس جمهوری یونان، این اقدام فرمانده ارتش ترکیه را تحریک‌آمیز خوانده است.

در ترکیه نیز حزب جمهوری خواه خلق، بزرگ‌ترین حزب مخالف دولت این اقدام را مانوری سیاسی در آستانه همه پرسی پیش رو برای افزایش اختیارات رییس جمهوری دانسته است.

فاصله جزایر ایمیا تا سواحل شهر بودروم که از مناطق توریستی مهم ترکیه است، کمتر از ۷ کیلومتر است.

یونان و ترکیه در سال ۱۹۹۶ بر سر حاکمیت بر این این دو جزیره تا مرز جنگ پیش رفتند و تنها پس از میانجیگری ایالات متحده بحران بین این دو عضو ناتو فروکش کرد.

موضوعات مرتبط