اولین عملیات نظامی ترامپ در یمن 'تلفات غیرنظامی سنگینی' را به همراه داشته است

حق نشر عکس EPA
Image caption تصویر دیواری ضد آمریکایی در یمن - سیاست دوره اوباما در مقابله با القاعده یمن بر حملات هواپیماهای بدون سرنشین متمرکز بود

اولین عملیات نظامی آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ممکن است به نفع شبکه القاعده تمام شود.

روز پنجشنبه، ١٤ بهمن (٢ فوریه)، گروه بحران بین المللی، که یک سازمان غیرانتفاعی فعال در زمینه تحقیقات پیرامون درگیری‌های خشونت آمیز است، در گزارشی گفت که حمله نیروهای ویژه ارتش آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان شبکه القاعده شبه جزیره عرب در استان البیضاء در جنوب غرب یمن با تلفات سنگین غیرنظامی همراه بوده است. این گروه به نقل از منابع پزشکی محلی گفته است که در نتیجه این عملیات، سی نفر، از جمله ده زن و کودک کشته شدند.

حمله به مواضع القاعده شبه جزیره عرب در روز ٢٩ ژانویه توسط نفرات نیروهای واحد ویژه دریایی، هوایی زمینی انجام شد و نخستین عملیات نظامی برون مرزی ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بوده است. ظاهرا این عملیات به خواست و دستور مستقیم رئیس جمهوری به اجرا درآمد.

القاعده شبه جزیره عرب با انتشار اطلاعیه‌ای گفته است که در این عملیات یکی از رهبران ارشد و تعدادی از نفرات این گروه کشته شدند. وزارت دفاع آمریکا نیز کشته شدن یک تن از نظامیان آمریکایی در این عملیات را تایید کرده است. وزارت دفاع همچنین گفته است که چند زن هم به سوی نیروهای آمریکایی تیراندازی کردند.

به گفته گروه بحران بین‌المللی، عملیات اخیر در یمن "نمونه‌ای بارز از آن نوع اقداماتی است که نباید انجام گیرد." این گروه افزوده است که "استفاده از نفرات نظامی آمریکایی و وارد کردن تلفات سنگین غیرنظامی اقدامی به شدت تحریک‌آمیز است که می‌تواند به خصومت با غرب در میان گروه‌های مختلف سیاسی در یمن دامن بزند و به نفع القاعده تمام شود."

حق نشر عکس EPA
Image caption تحولاتی مانند تلفات سنگین غیرنظامی در عملیات اخیر می‌تواند به احساسات ضد غربی در میان تمام گروه‌های یمن دامن بزند

در گزارش این گروه آمده است که این عملیات بدون توجه به شرایط و حساسیت‌های محلی و نظر رهبران قبایل منطقه انجام شد در حالیکه برخی از این قبایل با نفوذ القاعده مخالف بوده‌اند. تلفات سنگین غیرنظامی می‌تواند موضع آنان در برابر حامیان القاعده را تضعیف کند.

القاعده شبه جزیره عرب حضور خود در یمن را برای "جهاد علیه کفار غربی" و "دفاع از جان و مال مسلمانان" لازم دانسته و کشته شدن غیر نظامیان به خصوص زنان و کودکان به دست سربازان آمریکایی می‌تواند به عنوان نمونه‌ای از تهاجم "کفار غربی" مورد استناد این گروه قرار گیرد.

از حدود دو سال پیش، یمن درگیر جنگ داخلی بین نیروهای دولتی به رهبری عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، و شبه‌نظامیان حوثی بوده که به ترتیب از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و ایران برخوردارند. نابسامانی داخلی زمینه مساعدی را برای افزایش فعالیت القاعده در این کشور ایجاد کرده است.

در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز عملیاتی علیه رهبران نظامی القاعده شبه جزیره عرب صورت می گرفت که معمولا شامل حملات هوایی توسط هواپیماهای بدون سرنشین بود. گروه بحران بین‌المللی گفته است که در مورد اینکه چنین رویکردی می توانست به شکست نهایی القاعده در یمن منجر شود تردید وجود داشت ولی هنوز هم زود است که بتوان پیرامون کارآیی روش متفاوت دونالد ترامپ در این زمینه اظهار نظر کرد.

موضوعات مرتبط