ولادیمیر پوتین در مجارستان: اوکراین می‌خواهد پای دولت ترامپ را به جنگ اوکراین بکشاند

تظاهرات در بوداپست (آرشیو) حق نشر عکس Getty Images
Image caption سفر آقای پوتین در فوریه ۲۰۱۵ به بوداپست همراه با تظاهرات طرفدار اتحادیه اروپا بود

ولادیمیر پوتین که در حال بازدید از مجارستان است، اوکراین را متهم به ازسرگیری نبرد در شرق این کشور کرده است. او گفته است این کشور هدف دارد پای دولت ترامپ را به این نزاع بکشاند.

اوکراین گفته است این خشونتها را جدایی طلبان هوادار روسیه آغاز کرده‌اند.

آقای پوتین این اظهارات را پس از مذاکرات با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، در بوداپست بیان کرده است.

آقای اوربان از رهبران راستگرای هوادار آقای پوتین در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. او در جریان گفت و گوها با رئیس جمهوری روسیه بار دیگر خواستار لغو تحریم اتحادیه اروپا علیه روسیه به دلیل اقدامات آن کشور در اوکراین، شده است.

هر دو گفته‌اند که ریاست جمهوری آقای ترامپ می‌تواند به یک تجدید سیاسی در جهان منجر شود.

رئیس جمهوری روسیه امروز (پنجشنبه ۲ فوریه) برای ملاقات با نخست‌وزیر مجارستان به بوداپست رفته است.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه و توافقات دو کشور در مورد تجارت و انرژی از موضوعات محوری در این ملاقات دانسته می‌شود.

ملاقات ماه فوریه بین رئیس جمهور روسیه و نخست‌وزیر مجارستان ظاهرا تقریبا به نوعی سنت تبدیل شده است. آقای پوتین در فوریه ۲۰۱۵ به بوداپست سفر کرده بود و ویکتور اوربان، فوریه سال گذشته از کرملین بازدید کرد.

مانند بسیاری از کشورهای شرق اروپا، مجارستان شدیدا وابسته نفت و گاز روسیه است و با روسیه قراردادی را درباره توسعه تنها نیروگاه اتمی خود امضا کرده است.

دولت مجارستان معتقد است که به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ایالات متحده، فرصتی جدید برای بهبود روابط بین اتحادیه اروپا و روسیه نیز ایجاد می‌کند.

مجارستان پیش از این از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت کرده اما بارها گفته است که این تحریم‌ها، آثار منفی بر جای خواهند گذاشت. قرار است ادامه این تحریم ها در ماه ژوئیه مورد بازبینی قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: سفر پوتین به مجارستان اتحادیه اروپا و ناتو را خشمگین کرد

موضوعات مرتبط