درگیری پلیس اسرائیل و معترضان به تخلیه یک شهرک یهودی‌نشین

حق نشر عکس AFP
Image caption مجموع ۴۰ خانواده در عمونه با ایجاد موانعی تلاش کردند مانع از ورود نیروهای امنیتی به این منطقه شوند، اما نهایتا بیشتر آنها منطقه را ترک کردند.

میان پلیس اسرائیل و معترضان به تخلیه یک شهرک یهودی نشین در مناطق اشغالی درگیری‌هایی رخ داده است. چند اسرائیلی هم در اعتراض به تخلیه این شهرک داخل کنیسه‌ای سنگر گرفته و حاضر به ترک آن نیستند.

روز گذشته، چهارشنبه اول فوریه، هزاران سرباز و مامور پلیس اسرائیلی برای تخلیه ساکنان این شهرک که به حکم دیوان عالی غیرقانونی اعلام شده، به منطقه عمونه در کرانه باختری اعزام شدند.

دیوان عالی اسرائیل طی یک روند طولانی در سال ۲۰۱۴ این شهرک‌ را به دلیل آنکه در ملک خصوصی فلسطینیان ساخته شده، غیرقانونی اعلام کرد و دستور به تخلیه و تخریب آن داد.

اجرای این حکم که از دیروز آغاز شد با واکنش شدید فعالان شهرک‌نشین روبه‌رو شده است.

گفته می‌شود که ۴۰ خانواده در عمونه با ایجاد موانعی تلاش کردند مانع از ورود نیروهای امنیتی به این منطقه شوند، اما نهایتا بیشتر آنها منطقه را ترک کردند.

اما هنوز دست‎کم ۱۰ نفر از شهرک‌نشینان با سرپیچی از دستور پلیس، در داخل کنیسه مانده‌اند و محوطه اطراف آن را مسدود کرده‌اند.

در حالی که عملیات تخلیه در دست اجرا بود، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با صدور بیانیه‌ای از تشکیل کمیته‌ای خبر داد که به گسترش ساخت شهرک‌ها کمک کند.

این اولین بار بعد از بیش از دو دهه است که دولت می‌گوید شهرک‌های بدون مجوز را به رسمیت می‌شناسد.

بیش از ۶۰۰ هزار یهودی در حدود ۱۴۰ شهرک که از زمان اشغال سال ۱۹۶۷ کرانه باختری و بیت المقدس شرقی توسط اسرائیل ساخته شده، زندگی می کنند.

این شهرک ها براساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی به حساب می‌آید اما اسرائیل این مساله را نپذیرفته و مورد مناقشه قرار داده است. همچنین بیش از ۹۵ شهرک بدون داشتن مجوز رسمی از سوی دولت در سراسر کرانه باختری رود اردن ساخته شده است.

موضوعات مرتبط