مرکل نسبت به تغییر قانون اساسی ترکیه ابراز نگرانی کرد

مرکل - اردوغان حق نشر عکس Getty Images
Image caption این اولین سفر آنگلا مرکل به ترکیه بعد از کودتای نافرجام ژوییه است

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که برای سفری یک روزه در ترکیه به سر می‌برد، ابراز نگرانی کرد که هرگونه تغییر در قانون اساسی این کشور که منجر به افزایش قدرت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری شود باید متضمن آزادی بیان و آزادی مطبوعات هم باشد.

آقای اردوغان که در کنفرانسی مشترک با خانم مرکل در آنکارا شرکت داشت در واکنش گفت که اصول آزادی بیان و مطبوعات در قانون اساسی رعایت خواهد شد.

او در عین حال مهمان خود را برای استفاده از عبارت "ترور اسلامی" سرزنش کرد.

خانم مرکل پس از دیدار و گفتگوی دو جانبه با رئیس جمهور ترکیه، در این کنفرانس خبری مشترک به لزوم همکاری این دو کشور برای مبارزه با "تروریسم اسلامی" و "پیکارجویان حزب کارگران کردستان (پ ک ک)" تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای اردوغان در واکنش گفت: "استفاده از عبارت ترور اسلامی غلط است زیرا اسلام به معنای صلح است و هیچ ربطی به ترور ندارد."

آقای اردوغان در ادامه گفت که مرتبط کردن تروریسم با اسلام، مسلمانان را "عمیقا غمگین" می‌کند.

این اولین سفر صدر اعظم آلمان به ترکیه پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه است که پس از آن ده‌ها هزار نفر به ظن دست داشتن در آن بازداشت شدند.

بعضی از مقامات سفر خانم مرکل به ترکیه را مورد انتقاد قرار داده و می‌گویند این اقدام به حکومتی مشروعیت می‌بخشد که از نظر آنها روز به روز ابعاد استبداد آن گسترده تر می‌شود.

رهبران دو کشور در این دیدار در مورد شیوه‎های مبارزه با تروریسم و بحران پناهجویی نیز صحبت کردند.

موضوعات مرتبط