ترامپ باردیگر از دستور مهاجرتی خود دفاع کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، بار دیگر از فرمان اجرایی خود در محدویت سفر بویژه شهروندان ایران و شش کشور با جمعیت عمدتا مسلمان به آمریکا، و ورود پناهندگان دفاع کرده است.

آقای ترامپ امروز (پنجشنبه ۲ فوریه) در اظهاراتی در یک مراسم نیایش صبحگاهی گفت که از "سخاوت" آمریکا در خصوص ورود به این کشور سوء‌استفاده شده است.

وی گفت که در نظر دارد تا سیستمی را بوجود بیاورد تا تضمین کند افرادی که به آمریکا می‌آیند، به ارزشهای این کشور عشق می‌ورزند.

در همین سخنرانی آقای ترامپ همچنین اذعان کرد که گفتگوی دشواری با نخست‌وزیر استرالیا داشته است.

پیشتر روزنامه آمریکایی واشنگتن پست شرحی از مکالمه تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با مالکوم ترنبول، نخست‌وزیر استرالیا، را منتشر کرده که، به نوشته این روزنامه، با ناخرسندی دو طرف پایان یافت.

بیشتر بخوانید: منابع رسمی در مورد 'جدال تلفنی ترامپ با رهبران استرالیا و مکزیک' توضیح دادند

فرمان اجرایی

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه (۲۷ ژانویه) دستوری اجرایی را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.

این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن است.

رئیس جمهوری ایالات متحده سپس در سخنانی (یکشنبه ۲۹ ژانویه) ضمن دفاع از فرمان خود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مسلمانان را هدف قرار نداده بلکه برای مبارزه با "تروریسم" و تامین امنیت کشورش دستور را صادر کرده است.

بیشتر بخوایند: ترامپ از منع ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا دفاع کرد

دستور آقای ترامپ در یکی دو روز اول ابهامات بسیاری از جمله در خصوص دارندگان ویزای معتبر آمریکا، دو تابعیتی‌ها و یا دارندگان کارت اقامت موسوم به "گرین کارت" ایجاد کرد. بسیاری از این ابهامات هنوز حل نشده است. در روزهای گذشته نیز اظهارات متفاوت و متناقضی از سوی مقام‌های آمریکایی درباره این فرمان منتشر شده است.

دستور آقای ترامپ همچنین موجی از اعتراض را در داخل و خارج آمریکا بوجود آورده است.

بیشتر بخوانید: گسترش محکومیت جهانی علیه فرمان اجرایی ترامپ

در دو روز اول بعد از صدور فرمان جمعیت زیادی در سالن‌های فرودگاه‌های سراسر آمریکا شعار می‌دادند: "اجازه دهید وارد شوند"!

اتحادیه اروپا در نیز واکنش به اقدام اخیر دولت آمریکا گفت که هرگز "نابرابری" را به برابری اجتماعی ترجیح نخواهد داد.

بسیاری از مردم نیز در کشورهای مختلف دست به اعتراض زدند از جمله در لندن، پایتخت بریتانیا. که با امضای توماری اینترنتی خواهان لغو سفر رسمی آقای ترامپ با این کشور شدند. تعداد امضاها اکنون نزدیک به دو میلیون است.

بیشتر بخوانید: یک میلیون امضا در مخالفت با سفر رسمی ترامپ به بریتانیا

پیشتر ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، که اولین رهبر یک کشور غربی بود که با آقای ترامپ در مقام تازه‌اش در کاخ سفید دیدار می کرد، وی را به یک سفر رسمی به بریتانیا دعوت کرد.

تعدادی از کارکنان وزارت خارجه آمریکا نیز با امضای بیانیه‌ای به این فرمان اعتراض کردند. مقام‌های وزارت خارجه آمریکا تاکید کردند که تعداد این امضاها بسیار زیاد است و "صدها" نفر را شامل می‌شود که به گفته آنها "بی‌سابقه" است.

در این نامه گفته شده است که ممنوعیت اعلام شده از سوی آقای ترامپ اهداف اعلام شده با تروریسم را برآورده نمی‌کند. در بخشی دیگر از پیش‌نویس این بیانیه که بی‌بی‌سی آن را دیده است نوشته شده است که این فرمان در "شان" آمریکا نیست.

بیشتر بخوانید:

+ مدیران ارشد وزارت خارجه آمریکا استعفا دادند

+ سخنگوی کاخ سفید: کارکنان وزارت خارجه یا برنامه مهاجرتی را اجرا کنند یا بروند