رئیس شرکت اوبر هیات مشاوران دونالد ترامپ را ترک کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption بنیانگذار اوبر: پیوستن به هیات مشاوران اقتصادی به معنای حمایت از رئیس جمهوری نبود

تراویس کالانیک، بنیانگذار شرکت مسافرکشی اوبر، اعلام کرده که در پی دستور مهاجرتی جنجال برانگیز دونالد ترامپ از هیات مشاوران اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا کناره گیری می‌‎کند.

فعالان مدنی و طرفداران مهاجران به شدت از حضور آقای کالانیک در هیاتی که در عرصه‌های کلان اقتصادی به آقای ترامپ مشاوره می دهد انتقاد کرده بودند.

بنیانگذار اوبر پنجشنبه (۲ فوریه) طی بیانیه‌ای اعلام کرد: "پیوستن به این هیات به معنای حمایت از رئیس جمهوری یا برنامه‌اش نبود. متاسفانه آن اقدام این طور سوء تعبیر شده بود."

تراویس کالانیک همچنین گفت که با دونالد ترامپ در مورد دستور مهاجرتی اخیرش و "مسائلی که برای جامعه ما به وجود آورده" صحبت کرده است.

هم زمان، صدها کاسب یمنی در شهر نیویورک در اعتراض به فرمان مهاجرتی آقای ترامپ مغازه‌های خود را تعطیل کرده اند.

این اعتصاب که پنجشنبه ظهر به وقت محلی آغاز شد حدود هشت ساعت طول خواهد کشید.

یمن یکی از هفت کشوریست که در پی دستور رئیس جمهوری آمریکا اعطای ویزا به شهروندان آن برای سفر یا مهاجرت به ایالات متحده به مدت ۹۰ روز به حالت تعلیق درآمده است.

دونالد ترامپ همچنین با امضای دستوری "برای حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" ورود پناهجویان به آمریکا را برای ۴ ماه معلق کرده است.

گروه‌های حقوق بشر، اکثر دموکرات ها و نیز جامعه مسلمانان آمریکا این تدابیر را تبعیض آمیز خوانده و به شدت محکوم کرده اند.

سازمان دهندگان اعتصاب در نیویورک می گویند که حدود شش هزار یمنی در این شهر مغازه دارند. تخمین زده می شود حداقل یک هزار نفر محل کسب و کار خود را تعطیل کرده باشند.

اعتصاب کنندگان می گویند که قصد دارند به عموم نشان بدهند که یمنی‌ها هم بخشی از جامعه نیویورک هستند.

قرار است پنجشنبه عصر یک تجمع اعتراض آمیز نیز توسط شهروندان یمنی در محله بروکلین نیویورک برگزار شود.