تشدید درگیری‌ها در شرق اوکراین

حق نشر عکس AFP
Image caption هزاران تن از ساکنان آودیفکا به دلیل گلوله باران در هوای سرد بدون آب و برق مانده‌اند

نیروهای دولت اوکراین و شورشیان طرفدار روسیه هریک دیگری را در درگیری‌ها در شرق اوکراین مقصر دانسته و مسئول گلوله باران غیرنظامیان در شهر آودیفکا در شب گذشته می دانند.

هر دو طرف از تلفات جدید خبر داده‌اند.

مقامات اوکراین می‌گویند در حمله جدایی طلبان به شهر آودیفکا، که در خط مقدم جبهه قرار دارد دو غیرنظامی کشته شده است. این شهر در کنترل دولت مرکزی اوکراین قرار دارد.

شهرآودیفکا مرکز شدید‌ترین نبرد ها در دو سال اخیر بوده است.

جدایی‌طلبان می‌گویند بر اثر گلوله باران شهر دونتسک، مرکز اصلی شورشیان توسط نیرو های دولت، دو غیرنظامی کشته شدند.

مرگ حداقل ۱۵ نفر در شدیدترین درگیری‌ها در هفته‌های اخیردر این منطقه تایید شده است.

از زمان تشدید درگیری‌ها در اواخر هفته شماری از افراد زخمی شده‌اند.

بیم آن می‌رود که شمار واقعی کشته‌شدگان بسیار بالاتر باشد.

بیشتر بخوانید:

اوضاع در شرق اوکراین متشنج است

اوکراین روسیه را متهم به آغاز حملات اخیر کرده است. اما مسکو می‌گوید کیف به دنبال به عقب براندن جدایی طلبان از مواضع آنها در مناطق دونتسک و لوهانسک است.

دو کشور در جریان نشست اضطراری اخیر شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی بحران اوکراین دو باره یکدیگررا به افزایش خشونت متهم کردند. بیش از ۹ هزار و هفتصد نفر از آغاز این نزاع در سال ۲۰۱۴ کشته شده‌اند.

مقامات اوکراین در منطقه دونتسک شورشیان مورد حمایت روسیه را به هدف قرار دادن مدارس و یک استادیوم در شهرآودیفکا متهم کرده اند.

عصر روز پنجشنبه، پاولو ژبریوسکی، فرماندار رسمی منطقه دونتسک گفت که یک مرد زمان حمله به یک مرکز توضیع کمک ها در شهر آودیفکا کشته شد. او بعدتر گفت یک زن به اثر زخمی شدن در حمله شورشیان به یک مدرسه در این شهر جان داده است.

از قول یک فرمانده اوکراین در آودیفکا گزارشده است که او تانک های خودرا برای آن چه پاسخ به تشدید حملات خوانده آماده می کند.

تصاویری از ساکنان در یک مرکز موقت توضیع کمک ها نشان می دهد که برایشان مواد غذایی داده می شود و تلفن های همراه خود را شارژ می کنند.

آودیفکا، که جمعیت آن حدود ۲۲ هزار نفر تخمین زده می شود به دلیل گلوله باران در هوای سرد بدون آب و برق بمانده است.

مقامات اوکراین و سازمان های کمک رسانی از احتمال یک بحران انسانی بزرگ هشدار داده اند و در این شهر وضعیت اضطراری اعلام کرده اند.

گزارش ها همچنین از گلوله باران شهر دونتسک، بزرگترین شهر تحت کنترل شورشیان حکایت می کنند.

Image caption شورشیان نیروهای اوکراین را به گلوله باران این شهر متهم کرده اند

مقامات مورد حمایت روسیه در شهر دونتسک گفته اند دو غیرنظامی در این گلوله باران کشته شده اند.

همچنین گزارش شده که به اثر انفجاری قدرتمند در این شهر یک ساختمان تخریب شده است و تعدادی از ساکنان دونتسک نیز بدون آب مانده اند.

وزارت امور خارجه روسیه گلوله باران توسط توپخانه اوکراین را نقض کنوانسیون ژنو خوانده و ماریا زاخارووا، سخنگوی این وزارت گفته است هیچ توجیهی برای آنچه او بربریت کیف خواند وجود ندارد.

نیکی هیلی، سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل متحد، پنجشنبه در یک نشست شورای امنیت در نیویورک، حمایت روسیه از جدایی طلبان را محکوم کرد.

او گفت: "آمریکا در کنار مردم اوکراین که سه سال است از اشغال و دخالت نظامی روسیه رنج می برند، ایستاده است."

خانم هیلی هشدار داد تا وقتی که روسیه و جدایی طلبان به حاکمیت ملی اوکراین احترام نگذارند، بحران ادامه خواهد یافت. وی گفت آمریکا فعلا قصد ندارد تحریم ها علیه مسکو را کاهش بدهد.

روز پنجشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اوکراین را متهم به از سرگیری نبرد کرد. او که به مجارستان سفر کرده گفت اوکراین قصد دارد پای دولت ترامپ را به بحران بکشاند.

بیشتر بخوانید:

ادامه درگیری در شرق اوکراین هم‌زمان با هشدار آمریکا

ولادیمیر پوتین در مجارستان: اوکراین می‌خواهد پای دولت ترامپ را به جنگ اوکراین بکشاند

ساکنان محلی به خبرنگار بی بی سی گفته اند کاروان های نظامی در حال حرکت از طریق قلمرو تحت کنترل جدایی طلبان دیده شده اند. این منطقه هم مرز با روسیه است.

درگیری در شرق اوکراین پس از الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین در جنوب توسط روسیه در مارس ۲۰۱۴ آغاز شد.

سرانجام در فوریه سال ۲۰۱۵ در مورد آتش بس موافقت شد اما آن به صورت مکرر نقض شده است. آخرین آتش بس در ۲۳ دسامبرآغاز شد.

آمریکا و اتحادیه اروپا در پاسخ به اقدامات روسیه در شرق اوکراین و کریمه تحریم هایی را علیه این کشور وضع کرده اند..

روسیه بارها ارسال نیروهای نظامی و سلاح به شرق اوکراین را تکذیب کرده اما اذعان کرده که "داوطلبان" روس در کنار شورشیان در جنگ شرکت دارند.