دستور اجرایی ترامپ باعث لغو '۶۰ هزار ویزا شد'

تظاهرات در فرودگاه ها این هفته ادامه داشته است حق نشر عکس AP
Image caption تظاهرات در فرودگاه ها این هفته ادامه داشته است

مقام های آمریکایی می گویند که دستور دونالد ترامپ در زمینه منع ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا باعث لغو ده ها هزار ویزا شده است.

یک وکیل دولت آمریکا در دادگاهی در ویرجینیا گفت که ۱۰۰ هزار ویزا باطل شده است.

اما وزارت خارجه گفت که با کنار گذاشتن ویزاهای دیپلماتیک و منقضی در مجموع ۶۰ هزار ویزا باطل شده است.

این دستور که سفر شهروندان ایران، عراق، سوریه، سومالی، سودان، لیبی و یمن به آمریکا را ممنوع می کند اعتراضات گسترده ای را به دنبال داشت.

دادگاه هایی در شش ایالت آمریکا - ویرجینیا، نیویورک، ماساچوست، میشیگان، واشنگتن و کالیفرنیا - مشغول بررسی شکایت ها علیه این دستور بوده اند.

+ قاضی فدرال اجرای دستور مهاجرتی ترامپ را متوقف کرد

روز سه شنبه قاضی دادگاهی فدرال در لس آنجلس بخش مربوط به کسانی که ویزای مهاجرت دارند را معلق کرد. این حکم به پرونده کسانی مربوط می شود که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند و به وضعیت کسانی که سعی دارند به عنوان پناهنده یا با ویزای غیرمهاجرتی، مثل توریستی، وارد آمریکا شوند اشاره ای نمی کند.

قاضی آندره بیروت در حکم خود مشخصا نوشت که مقام ها حق "لغو ویزاهای مهاجرتی شاکیان" را ندارند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرکنندگان روز جمعه در فرودگاه جی اف کی نیویورک نماز می خوانند

به نوشته لس آنجلس تایمز عبارت بندی این حکم ظاهرا به این معنی است که مقام های دولت دیگر اجازه نخواهند داشت از شرکت های هوایی و مقام های مرزی سایر کشورها بخواهند مانع سوار شدن مسافران این هفت کشور به هواپیماهایی که به مقصد آمریکا می آیند شوند؛ کاری که از زمان صدور دستور اجرایی کرده بودند.

رقم مربوط به ابطال ۱۰۰ هزار ویزا روز جمعه در دادگاهی در شهر الکساندریا در ویرجینیا مطرح شد. این دادگاه شکایت دو برادر یمنی که از فرودگاه دالس واشنگتن اخراج شده بودند را بررسی می کند.

این آمار را "ارز روونی" وکیل وزارت دادگستری آمریکا در دادگاه ذکر کرد و افزود که همه دارندگان گرین کارت اجازه ورود گرفته اند.

وکیل یکی از شاکیان پرونده پس از جلسه دادگاه گفت که "هیچ توجیه حقوقی برای لغو همه این ویزاها وجود ندارد."

کاخ سفید روز دوشنبه گفت که روند ورود فقط ۱۰۹ نفر در فرودگاه ها "کند" شد که از میان ۳۲۵ هزار مسافری بود که از زمان اجرای طرح وارد آمریکا شدند.

ویل کاکس سخنگوی وزارت خارجه گفت که هرچند دردسر ایجاد شده برای کسانی که ویزای آنها باطل شده را درک می کند اما حفظ امنیت ملی برای دولت دونالد ترامپ در اولویت است.

وزارت خارجه آمریکا گفت در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۱ میلیون ویزای مهاجراتی و غیرمهاجرتی صادر کرده بود.