واکنش خشم آلود ترامپ به لغو موقت فرمان مهاجرت

حق نشر عکس Reuters

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به حکم دادگاهی درآمریکا در مورد لغو موقت فرمان منع ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به خاک آمریکا واکنش خشمگینانه‌ای داشته و آن را محکوم کرده است.

آقای ترامپ در توییتی دستور این دادگاه را "مضحک" خوانده است.

اوهمچنین در پیام توییتری‌اش گفته است که حکم این "به اصطلاح قاضی" که اطاعت نکردن از قانون است را برمی‌گرداند.

پیشتر اداره گمرک آمریکا اعلام کرد کسانی که از هفته گذشته تحت تاثیر فرمان مهاجرت دونالد ترامپ، رئیس جمهوراین کشور قرارگرفته و امکان سفر به آمریکا را نداشتند، حال می‌توانند وارد این کشور شوند.

به گفته انجمن وکلای مهاجرت آمریکا وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده است که اگر مشکل دیگری در موارد مربوط به ویزاهای پیشتر لغو شده نباشد، دارندگان این ویزاها می‎توانند دوباره به آمریکا سفر کنند.

این انجمن به نقل از پلیس گمرک و مرزی آمریکا هم آورده تمام افسران گمرک و مرزی آمریکا دستور گرفته اند بلافاصله روند بررسی ویزا را تحت شرایط عادی از سر بگیرند.

همچنین تمام خطوط هوایی و مسئولان ترمینال‎های هوایی دستور گرفته‎اند سوار شدن تمام مسافران آمریکا، فارغ از ملیتشان را ممکن کنند.

به گفته این انجمن افرادی که هفته پیش به آمریکا آمده‎اند و ویزای آنها به دلیل فرمان دونالد ترامپ لغو شده نیازی به درخواست دوباره ویزا ندارند و می‎توانند با همان ویزا و پر کردن فرم ۱۹۳ در فرودگاه وارد آمریکا شوند.

حق نشر عکس Reuters

این اقدام پس از آن صورت گرفت که دادگاهی درشهر سیاتل واشنگتن موقتا دستور اجرایی آقای ترامپ را مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشوربه مدت سه ماه به آمریکا معلق کرد.

این هفت کشورعبارتند از ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی.

شرکت‌های هواپیمایی قطر، ترکیه، فرانسه و لوفت‌هانزا اعلام کرده‌اند که از سرگیری خدمات به مسافرانی که از هفته گذشته مشمول فرمان آقای ترامپ می شدند را از سرگرفته‌اند.

حق نشر عکس AP

روز گذشته جمعه ۴ فوریه ( ۱۵ بهمن) قاضی جیمز روبارت علیه ادعای وکلای دولت رای داد. وکلای دولت ادعا کرده بودند که ایالت‌ها جایگاه حقوقی لازم را برای به چالش گرفتن فرمان اجرایی آقای ترامپ ندارند.

این حکم درست یک هفته بعد ازامضای فرمان اجرایی آقای ترامپ صادر شده است.

در پی صدور این حکم، کاخ سفید گفته است که علیه آن حکم درخواست تجدید نظر می‌دهد.

کاخ سفید همچنین در بیانیه‌ای فرمان اجرایی دونالد ترامپ را "قانونمند و مناسب" خوانده است.

در بیانیه آمده است:"فرمان اجرایی رئیس جمهور با هدف محافظت از کشور(آمریکا) صورت گرفته و او صلاحیت و مسئولیت قانونی برای حفاظت از مردم آمریکا را دارد."

در پی صدور این حکم اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا به خطوط هوایی گفته است مسافران این هفت کشور را به مقصد آمریکا سوار کنند.

برآورد شده است که فرمان اجرایی آقای ترامپ بر ۶۰ هزار نفر از هفت کشور تاثیر گذاشته و ویزاهای این افراد به دلیل ممنوعیت ورود به آمریکا، لغو شده باشد.

دستور اجرایی آقای ترامپ همچنین پذیرش پناهجو را برای ۱۲۰ روز معلق می‌کند و پذیرش پناهجو از سوریه تا آینده نامعلوم متوقف می‌شود.

به علاوه ویزای کسانی که از هفت کشور مزبور می‌آیند برای ۹۰ روز معلق می‌شود.

بیشتر بخوانید:

آیا فرمان اجرایی ترامپ به نفع تهران تمام می‌شود؟

چرا ایران مشمول فرمان ترامپ می‌شود؟

گسترش محکومیت جهانی علیه فرمان اجرایی ترامپ

توجیه فرمان ترامپ با 'کشتار' ساختگی