طرح اشپیگل از بریدن سر مجسمه آزادی به دست ترامپ جنجالی شد

هفته نامه پرنفوذ اشپیگل در آلمان به دلیل انتشار طرح روی جلدی که دونالد ترامپ را در حال بریدن سر مجسمه آزادی آمریکا نشان می‌دهد با انتقادات زیادی روبرو شده است.. حق نشر عکس Der Spiegel/Reuters
Image caption اشپیگل پرنفوذترین نشریه سیاسی آلمان محسوب می‎شود

هفته نامه پرنفوذ اشپیگل در آلمان به دلیل انتشار طرح روی جلدی که دونالد ترامپ را در حال بریدن سر مجسمه آزادی آمریکا نشان می‌دهد با انتقادات زیادی روبرو شده است.

بعضی از روزنامه‎های آلمان از این کاریکاتور انتقاد کرده اند و معاون آلمانی پارلمان اتحادیه اروپا آن را "عاری از سلیقه" خوانده است.

ادل رودریگز کاریکاتوریستی که این طرح را کشیده است می‌گوید طرحش گویای "سربریدن دموکراسی" است.

رابطه آمریکا و آلمان در چند روز ریاست جمهوری دونالد ترامپ به تیرگی گراییده است.

آقای ترامپ از سیاست‎های آنگلا مرکل صدراعظم این کشور انتقاد کرده است.

آقای ترامپ ماه گذشته گفت سیاست خانم مرکل مبنی بر پذیرایی از خیل مهاجرانی که به آلمان آمده‌اند "اشتباهی فاجعه‎بار" بوده است. مشاور تجاری آقای ترامپ نیز اخیرا از آلمان به دلیل "کسب سود تجاری غیر‌منصفانه" انتقاد کرده بود.

تصویر روی جلد نشریه اشپیگل شبیه به کاریکاتوری که سال ۲۰۱۵ در روزنامه خبر نیویورک منتشر شد شباهت دارد.

آقای رودریگز که در سال ۱۹۸۰ به عنوان پناهنده سیاسی وارد آمریکا شده است به روزنامه واشنگتن پست گفته است می‎خواسته شباهتی میان دولت اسلامی (داعش) و رییس جمهوری تازه آمریکا به تصویر بکشد.

سردبیر هفته نامه اشپیگل در سرمقاله این نشریه نوشته است دونالد ترامپ به دنبال کودتا از بالاست و می‎خواهد "دموکراسی غیرلیبرال" وضع کند.

کاخ سفید گروه‎های رسانه‎ای لیبرال را به انتشار اخبار غلط و گزارش‎گری غیر مسئولانه برای تخریب چهره دولت دونالد ترامپ متهم کرده است.

الکساندر گرف لمبسدارف معاون پارلمانی اتحادیه اروپا گفته است این طرح روی جلد بیشتر از طرز فکر کاریکاتوریست آن سخن می‎گوید تا دونالد ترامپ. به گفته او این طرح زندگی قربانیان تروریسم را به شوخی گرفته است.

چندین نشریه دیگر نیز طرح های روی جلد خود را به انتخابات آمریکا اختصاص داده‎اند.

هفته‌‎نامه اقتصادی بلومبرگ آقای ترامپ را درحالی نشان می‎دهد که یکی از فرمان‎های ریاست جمهوری خود را رو به دوربین به دست گرفته است. و در صفحه سفید آن آمده : فرمان حکومتی که با عجله نوشته شده، قانونی بودنش مشخص نیست، و اقتصاد کشور را بی‎ثبات می‎کند اینجا بگذارید.

حق نشر عکس @BW
Image caption "فرمان حکومتی که با عجله نوشته شده، قانونی بودنش مشخص نیست، و اقتصاد کشور را بی‎ثبات می‎کند اینجا بگذارید."

هفته‎نامه بریتانیایی اکونومیست که هر دو نامزد انتخابات هر دو حزب را تایید کرده بود دونالد ترامپ را در حال پرتاب یک کوکتل مولوتوف نشان می‎دهد.

حق نشر عکس @TheEconomist
Image caption "شورشی در کاخ سفید"

نیویورکر، نشریه لیبرال آمریکایی که از نامزدی هیلاری کلینتون حمایت کرده بود در طرح روی جلد خود مشعل مجسمه آزادی را رو به خاموشی نشان می‎دهد.

حق نشر عکس New Yorker/Instagram
Image caption مشعل آزادی رو به خاموشی- نیویورکر

نشریه محافظه کار نشنال رویو در طرح روی جلد و مطلب اصلی‎اش از ملی‎گرایی دفاع می‎کند و می‎گوید منتقدان سخنرانی تحلیف آقای ترامپ به اشتباه حرف‎های او را خطرناک ارزیابی می‎کنند.

حق نشر عکس @jackfowler
Image caption "در دفاع از ملی‎گرایی"- نشنال رویو