سوریه با پیشروی به سوی الباب مسیر تدارکاتی داعش را قطع کرد

الباب حق نشر عکس Reuters
Image caption غیرنظامیان از درگیری‌ها در الباب فرار می‌کنند

دولت سوریه با پیشروی به سوی شهر الباب، از آخرین شهرهایی که تحت محاصره گروه دولت اسلامی (داعش) است توانسته مسیر اصلی تدارکات این گروه را قطع کند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه ضمن اعلام این خبر گفت که نیروهای سوری موفق به محاصره کامل تپه "تل عویشیه" واقع در فاصله ۹ کیلومتری جنوب شرقی این شهر شده‎اند.

این تپه در مجاورت راه ارتباطی الباب و رقه، استانی در همسایگی آن قرار گرفته است.

طبق گزارش‌ها الباب در حال حاضر تقریبا تحت محاصره شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه است.

بیشتر بخوانید:

+ شورشیان سوریه علیه جبهه فتح شام متحد می‌شوند

+ نیروهای دموکراتیک سوریه مرحله جدیدی از عملیات تصرف رقه را آغاز کردند

+ موصل، حلب و مسئله موضع‌گیری غیر فرقه‌گرایانه

هنوز مشخص نیست که آیا دولت سوریه قصد تصرف الباب را دارد یا خیر؛ اما یکی از منابع ارتش سوریه به وبسایت خبری المصدر که حامی دولت به شمار می‌رود گفته است که اکنون نیروهای ارتش دهکده "تادف" در نزدیکی الباب را تصرف کرده‎اند.

شهر الباب از موقعیت ویژه‎ای برخوردار است و همواره در طی ۵ سال جنگ سوریه برای طرف‎های درگیر حائز اهمیت بسیاری بوده است.

دولت سوریه حمایت ارتش ترکیه از عملیات شورشیان را محکوم کرده است. این عملیات از ماه اوت سال پیش و با هدف بیرون راندن نیروهای داعش از مناطق مرزی در شمال الباب و محدود کردن پیشروی آنها به سمت شرق به کمک نیروهای کرد، آغاز شد.

با این حال روسیه که از متحدان سوریه است از ماه ژانویه عملیات حمله هوایی مشترکی با ترکیه علیه مواضع داعش در اطراف الباب را آغاز کرده است.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه همچنین امروز، دوشنبه ۶ فوریه از بروز درگیری‎های خونین بین شورشیان، نیروهای ارتش ترکیه و نیروهای داعش در اطراف دهکده بزاعه خبر داده است.

موضوعات مرتبط