روسیه 'مخالف اظهارات ترامپ درباره حمایت ایران از تروریسم است'

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین

روسیه با اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که ایران را "بزرگ‌ترین حامی تروریسم" خوانده بود، مخالفت کرده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به رسانه‌ها گفته است که کرملین ایران را "مهمترین حامی تروریسم" نمی‌داند.

پیش‌تر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ایران را متهم کرده بود که "مهم‌ترین حامی تروریسم است و به سرتاسر جهان پول و اسلحه می‌فرستد."

+رئیس جمهوری آمریکا: ایران 'گستاخ‌تر' شده است

به گفته آقای پسکوف "این که دیدگاه‌های مسکو و واشنگتن بر سر بسیاری از مسائل جهانی در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارد، امری مخفی نیست."

با این حال سخنگوی ولادیمیر پوتین گفته است که اختلاف نظرهای روسیه با آمریکا نباید مانع آن شود که دو کشور رابطه به طور متقابل سودمند با یکدیگر داشته باشند.

دونالد ترامپ و اعضای کابینه او اعلام کرده‌اند که تلاش می‌کنند روابط خوبی با روسیه داشته باشند. اظهارات آقای ترامپ درباره پوتین و خودداری از انتقاد از رئیس جمهوری روسیه اعتراض‌های شدیدی را در میان مقام‌های آمریکایی و حتی هم‌حزبی‌های او برانگیخته است.

نارضایتی از تحریم‌های ایران

همزمان سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نیز از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران ابراز نارضایتی کرده است.

آقای ریابکوف با اشاره به موضع روسیه در مورد تحریم‌ها گفته است که "این ابزار قابل قبول و مناسبی برای حل مسائل مشخص نیست."

آقای ریابکوف گفته است که روسیه هیچ مشکلی در آزمایش اخیر موشکی ایران نمی‌بیند و آن را نقض توافق هسته‌ای ایران نمی‌داند.

روز یکشنبه گذشته، دهم بهمن ماه، ایران یک آزمایش موشکی انجام داد که با انتقاد کشورهای غربی روبرو شد. آمریکا در واکنش به این آزمایش موشکی تحریم‌هایی را علیه ۲۵ فرد و شرکت وضع کرد.

+آمریکا در 'آستانه تحریم ایران' به خاطر آزمایش موشکی

+واکنش‌های جهانی به خبر آزمایش موشکی ایران