شرکت‌های بزرگ آمریکایی: محدودیت‌های مهاجرتی ترامپ به کسب و کار آسیب رسانده

شرکت‌های بزرگ آمریکایی: محدودیت‌های مهاجرتی ترامپ به کسب و کار آسیب رسانده حق نشر عکس AFP

حدود صد شرکت بزرگ آمریکایی نظیر اپل، گوگل، ای‌بِی ، توییتر و فیس‌بوک با امضای سندی مشترک گفته‌اند فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره محدودیت‌های مهاجرتی آسیب "قابل توجهی" به کسب و کار تجار آمریکایی تحمیل کرده است.

امضاکنندگان این سند که عمدتا مدیران شرکت‌های بزرگ فن‌آوری هستند (ولی از سایر بخش‌ها هم آن را امضا کرده‌اند)، شکایت خود را به دادگاه استیناف سان فرانسیسکو ارائه کرده‌ و گفته‌اند اجرای ممنوعیت ورود شهروندان ۷ کشور عمدتا مسلمان (که هم اکنون فعلا به طور موقت با رای دادگاهی معلق شده) مغایر اصل "انصاف" است.

بیشتر بخوانید: دادگاه دستور اجرایی ترامپ را معلق کرد؛ کاخ سفید واکنش نشان داد

این شرکت‌ها متذکر شده‌اند که مهاجران و فرزندانشان بیش از نیمی از ۵۰۰ شرکت "بزرگ و ارزشمند" آمریکایی را تاسیس کرده‌اند.

همزمان وکلای ایالت‌های مینه‌سوتا و واشنگتن به یک دادگاه استیناف فدرال گفته‌اند اجرای مجدد محدودیت سفر شهروندان ایران و ۶ کشور عمدتا مسلمان دیگر به آمریکا، به "هرج و مرج" منجر خواهد شد.

این اظهارات در پاسخ به حکم اعتراض دولت آمریکا به تعیلق فرمان اجرایی دونالد ترامپ بوده است.

این وکلا در بخشی از اظهارنامه خود به بیانیه مقام‌‌های ارشد سابق امنیتی و دیپلماتهای آمریکایی اشاره کرده‌اند که در آن هشدار داده بودند "این محدودیت‌ها در طولانی مدت به منافع ملی آمریکا آسیب خواهد رساند."

بیشتر بخوانید:

+مخالفت دادگاه فرجام با درخواست تجدید نظر دونالد ترامپ

+واکنش خشم آلود ترامپ به لغو موقت فرمان مهاجرت

حق نشر عکس AP
Image caption فرمان اجرایی دونالد ترامپ به اعتراضات گسترده‌ای در کشورهای مختف دامن زد

دیروز (یکشنبه ۵ فوریه) دادگاه استیناف فدرال در آمریکا با درخواست تجدیدنظر دولت آمریکا برای ابقای فوری فرمان اجرایی رئیس جمهور این کشور در محدودیت سفر به آمریکا، مخالفت کرده بود.

صدور این رای به این معنی است که محدودیت‌های اعلام شده تا زمانی که این پرونده به طور کامل در دادگاه مطرح شود به حالت تعلیق در می‌آیند.

دادگاه تجدید نظر فدرال تا امروز دوشنبه (۶ فوریه) به کاخ سفید و مخالفان این ممنوعیت که آن را به چالش کشیده‌اند، فرصت داده است تا اگر دلایل بیشتری دارند به دادگاه ارایه کنند.

پیشتر هم قاضی فدرال در سیاتل علیه درخواست وکلای دولت آمریکا رای داده بود. آنها ادعا کرده بودند ایالت‌های کشور فاقد قدرت لازم حقوقی برای لغو فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هستند.

به دنبال رای قاضی فدرال در سیاتل و با بی‎اثر شدن موقتی فرمان مهاجرت دونالد ترامپ اداره گمرک آمریکا نیز اعلام کرد کسانی که از هفته گذشته تحت تاثیر این فرمان امکان سفر به آمریکا را نداشتند، حال می‌توانند وارد این کشور شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ ده روز پیش فرمان اجرایی را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ۱۰ روز پیش (۲۷ ژانویه) یک فرمان اجرایی را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا را محدود می‌کرد.

این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.

آقای ترامپ سپس در سخنانی ضمن دفاع از فرمان خود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مسلمانان را هدف قرار نداده بلکه برای مبارزه با "تروریسم" و تامین امنیت کشورش دستور را صادر کرده است.

این فرمان اجرایی به اعتراضات گسترده‌ای دامن زده است.

بیشتر بخوانید:

+ترامپ از منع ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا دفاع کرد

+بیش از یک میلیون امضا در مخالفت با سفر رسمی ترامپ به بریتانیا

+تجمع مخالفان فرمان ترامپ در برخی فرودگاه‌های آمریکا

مطالب مرتبط