نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به دنبال اتهامات مالی معذرت‌ خواست

فرانسوا فیون، نامزد حزب راست میانه در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، که پیش از این نخست وزیر این کشور بوده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرانسوا فیون، نامزد حزب راست میانه در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، که پیش از این نخست وزیر این کشور بوده است

فرانسوا فیون، نامزد اصلی حزب راست میانه "جمهوری خواهان" در فرانسه، به خاطر پرداخت پول به اعضای خانواده‌اش برای کار پارلمانی معذرت‌خواهی کرد.

آقای فیون گفته است با اینکه کاری غیرقانونی انجام نداده اما می‌پذیرد که کارش "اشتباه" بوده است و افزود که مردم فرانسه دیگر چنین اعمالی را نمی‌پذیرند.

کمپین انتخاباتی فرانسوا فیون تحت تاثیر اتهامات سوءاستفاده مالی قرار گرفته؛ اما او چندین بار این اتهامات را رد کرده است.

بر اساس این اتهام‌ها، همسر و فرزندان آقای فیون برای یک کار پارلمانی صوری پول دریافت کرده‌اند.

گفته شده که او دهها هزار یورو به همسر بریتانیایی‌اش پرداخت کرده، با این ادعا که او به عنوان مشاور پارلمانی برایش کار می‌کرده است.

بیشتر بخوانید:

+ فرانسوا فیون، حزب حاکم فرانسه را به توطئه علیه خود متهم کرد

+ تلویزیون فرانسه مصاحبه‌ای در مورد سوءاستفاده مالی فرانسوا فیون پخش می‌کند

+ تحقیقات درباره اتهامات مالی نامزد ریاست جمهوری فرانسه گسترش می‌یابد

برخی از اعضای حزب "جمهوری خواهان" فرانسه می‌گویند که آقای فیون باید از نامزدی ریاست جمهوری کناره‌گیری کند.

اما فرانسوا فیون که اصرار دارد در صحنه رقابت باقی بماند گفته است کارش قانونی بوده و "چیزی برای پنهان کردن ندارد."

آقای فیون اعلام آمادگی کرده که فهرست دارایی‌هایش را منتشر می‌کند و همچنین اصلاحاتی برای قوانین کار پارلمانی ارائه خواهد داد.

این نامزد ریاست جمهوری فرانسه می‌گوید: "آنچه که پیش از این قابل قبول بود، دیگر امروز پذیرفته نمی‌شود. وقتی با همسر و فرزندانم کار می‌کردم معمولا این رابطه اعتماد را مد نظر داشتم، اما امروز باعث عدم اعتماد شده است. کار من اشتباه بود و به خاطر آن عمیقا از مردم فرانسه عذرخواهی می‌کنم."

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند که ممکن است فرانسوا فیون در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که در ماه آوریل سال جاری برگزار خواهد شد حذف شود که به این ترتیب راه را برای رقابت احتمالی میان نامزد میانه‌رو، امانوئل ماکرون، و نامزد راست افراطی، مارین لوپن، باز خواهد کرد.

فرانسوا فیون تا همین اواخر، شانس اصلی حزب راست میانه برای بردن انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال جاری بود.