خشم روسیه از مجری فاکس‌نیوز که پوتین را 'قاتل' خواند

کرملین

دفتر ریاست جمهوری روسیه خواستار عذرخواهی شبکه آمریکایی "فاکس نیوز" شده است. مجری این شبکه در مصاحبه‌ای ولادیمیر پوتین را یک "قاتل" خوانده بود.

کاخ کرملین سخنان بیل اوریلی٬ مجری فاکس‌نیوز را "توهین‌آمیز و غیرقابل قبول" خواند. دیمیتری پسکوف٬ سخنگوی آقای پوتین٬ گفت که این "کمپانی تلویزیونی محترم" باید عذرخواهی کند.

بیل اوریلی در مصاحبه با دونالد ترامپ٬ رییس‌جمهور آمریکا٬ از او درباره ولادیمیر پوتین پرسیده بود و به این نکته اشاره کرده بود که آقای پوتین متهم است در قتل روزنامه‌نگاران و مخالفان دولت روسیه نقش دارد.

مجری شبکه فاکس‌نیوز گفته بود که "پوتین یک قاتل است."

آقای ترامپ هم این‌طور پاسخ داده بود: "قاتلان زیادی وجود دارند. ما هم در کشورمان زیاد داریم. چه تصوری داری؟ که کشور ما اینقدر بی‌گناه است؟"رییس‌جمهور آمریکا تاکید کرده بود که به آقای پوتین احترام می‌گذارد و ترجیح می‌دهد "با او کنار بیاید."

بیشتر بخوانید:

+ آقای ترامپ به فاکس‌نیوز چه گفته بود؟

+ ترامپ: هیچ معامله‌ای با روسیه ندارم

+ ااولین گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و پوتین

به گفته آقای ترامپ او به دنبال گرفتن کمک از روسیه برای جنگ در مقابل "تروریسم اسلامی" است.

در آمریکا دیدگاه‌های رییس‌جمهور جدید در قبال آقای پوتین با دقت دنبال می‌شود مخصوصا که دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور تصور می‌کنند رییس‌جمهور روسیه با هدف به پیروزی رساندن آقای ترامپ٬ حامی حملات گسترده سایبری در انتخابات آمریکا بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا آقای پوتین را عامل اصلی هک انتخابات ریاست‌جمهوری می‌دانند

بسیاری از جمهوری‌خواهان هم‌حزب آقای ترامپ از این‌که او در مصاحبه با فاکس‌نیوز گفته بود آمریکا هم چندان "بی‌گناه" نیست٬ ناراضی بودند.

میچ مک‌کانل٬ سناتور جمهوری‌خواه٬ آقای پوتین را یک "عضو سابق کاگ‌ب (دستگاه اطلاعاتی شوروی سابق) و آدم‌کش" خوانده بود.

اما مایک پنس٬ معاون آقای ترامپ٬ گفته بود که او اجازه نخواهد داد بحث‌های گذشته مانعی برای یافتن راه‌های تعامل بیشتر دو کشور شود.

نانسی پلوسی٬ سناتور دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا٬ خواستار تحقیق پلیس فدرال آمریکا درباره ارتباط آقای ترامپ و آقای پوتین شده بود و گفته بود باید مشخص شود "روس‌ها از طریق آقای ترامپ دنبال چه هستند."

روسای جمهور دو کشور روز ۲۸ ژانویه٬ برای اولین بار پس از مراسم تحلیف آقای ترامپ تلفنی با هم صحبت کردند. کاخ سفید این گفت‌وگو را یک شروع مهم در راه بهبود روابط دو کشور توصیف کرده بود.