ترامپ:‌ ما با قدرت از ناتو حمایت می‌کنیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ ده روز پیش فرمان اجرایی را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در نخستین دیدارش با نیروهای نظامی این کشور پس از ورود به کاخ سفید، در یک پادگان نظامی در فلوریدا گفته است که به عنوان یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی با قدرت از ناتو حمایت می‌کند.

این سخنان آقای ترامپ به دنبال گفت‌وگوی روز یکشنبه او با ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مطرح شده است.

بر اساس بیانیه کاخ سفید آنها بر سر این موضوع گفت‌وگو کرده‌اند که چطور می‌توان همه متحدان ناتو را ترغیب کرد که به تعهدات دفاعی خود در ناتو عمل کنند. بحران اوکراین هم یکی از موضوعاتی است که در این دیدار مطرح شده است.

آقای ترامپ پیشتر پیمان ناتو را "کهنه و بی‌خاصیت" خوانده بود.

او که به عنوان فرمانده کل قوای ایالات متحده در مقابل فرماندهان و نظامیان این کشور سخن می‌گفت با اشاره به موضوع امنیت ملی و تنش‌ها با دادگاه‌هایی که اجرای فرمان مهاجرتی او را متوقف کرده‌اند گفت که "ما با تروریسم اسلامی مبارزه می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم در کشور ما ریشه بدواند."

رئیس جمهوری آمریکا که فرمانش برای منع سفر ساکنان هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا با رای دادگاه متوقف شده است در این سخنرانی گفت که "ما نیاز به برنامه قدرتمندی داریم که فقط مردمی که ما و کشورمان را دوست دارند اجازه داشته باشند وارد آمریکا شوند و کسانی قصد نابودی ما و آمریکا را دارند، امکان ورود پیدا نکنند."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ۱۰ روز پیش (۲۷ ژانویه) یک فرمان اجرایی را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا را محدود می‌کرد.

دیروز (یکشنبه ۵ فوریه) دادگاه استیناف فدرال در آمریکا با درخواست تجدیدنظر دولت آمریکا برای ابقای فوری فرمان اجرایی رئیس جمهور این کشور در محدودیت سفر به آمریکا، مخالفت کرده بود.

صدور این رای به این معنی است که محدودیت‌های اعلام شده تا زمانی که این پرونده به طور کامل در دادگاه مطرح شود به حالت تعلیق در می‌آیند.