نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه به دادگاه احضار شد

سارکوزی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای سارکوزی از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ ریاست جمهوری فرانسه را بر عهده داشت

یک قاضی فرانسوی حکم داده است که نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور سابق این کشور باید در ارتباط با یک پرونده رسوایی مالی در ارتباط با هزینه‌های مبارزات انتخاباتی‌اش در دادگاه حاضر شود.

آقای سارکوزی با این اتهام روبرو است که حزبش حساب‌های بانکی را دستکاری کرده تا ۱۸ میلیون یورو از هزینه‌های تبلیغاتی را پنهان کند.

آقای سارکوزی تکذیب می‌کند که از دریافت پول در حدی بالاتر از سطح قانونی تعیین شده آگاه بوده‌ است و گفته بر علیه این حکم درخواست تجدید نظر خواهد داد.

در سال ۲۰۱۲، او رقابت را به فرانسوا اولاند باخت و در تامین هزینه‌های حضور مجددش در رقابت‌های در پیش رو، ناکام ماند.

این پرونده با نام رسوایی بیگمالیون شناخته می‌شود.

محور پرونده بر پایه این ادعا است که حزب آقای سارکوزی به نام یو.ام.پی، در تبانی با یک شرکت کارگزار روابط عمومی، رقم واقعی هزینه‌های مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۲ را مخفی کرده ‌است.

قوانین فرانسه روی مخارج تبلیغات انتخاباتی محدودیت‌هایی اعمال می‌‎کند. این ادعا مطرح است که شرکت بیگمالیون، صورت حسابش را به جای ستاد کمپین، به حزب آقای سارکوزی ارسال کرده‌ بود که این امر به حزب یو.ام.پی اجازه داد از حد تعیین‌شده فراتر رود.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای سارکوزی انتخابات را به فرانسوا اولاند (چپ) باخت

کارمندان بیگمالیون اذعان کرده‌اند که از این ترفند آگاه بودند و چندین تن از اعضای حزب یو.ام.پی نیز دادگاهی شدند.

قرار است پرونده حقوقی آقای سارکوزی بر این موضوع متمرکز باشد که آیا رهبر سابق این کشور از کلاهبرداری مزبور خبردار بوده است یا خیر.

انتظار می‌رود که سیزده فرد دیگر نیز در این رابطه به دادگاه احضار شوند.

هرچند تی‌یری هرتزوگ، وکیل آقای سارکوزی می‌گوید که بر علیه این حکم دادگاه درخواست تجدید نظر خواهد داد. زیرا آن حکم تنها توسط یکی از دو قاضی مسئول پرونده صادر شده‌ است.

موضوعات مرتبط