رای اعتماد خبرساز مجلس سنا به وزیر آموزش و پرورش جدید آمریکا

بتسی دووس حق نشر عکس Reuters

با مساوی شدن آرای سناتورهای موافق و مخالف بتسی دیواس کاندیدای پست وزارت آموزش و پرورش، مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا به نفع این کاندیدا رای داد تا از سد مجلس سنا بگذرد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که از سال ۲۰۰۸ تاکنون، هیچ یک از معاونان اول روسای جمهور آمریکا در رای گیری های مشابه مجلس سنا شرکت نکرده بود.

معاون اول رئیس جمهور، مطابق قوانین ایالات متحده یکی از اعضای مجلس سنا محسوب می شود اما بنا بر سنت موجود در این مجلس، معمولا در رای گیری برای انتخاب اعضای کابینه شرکت نمی کند.

آقای پنس در شرایطی به نفع بتسی دووس رای داد که ۵۰ سناتور آمریکایی به نفع خانم دووس و ۵۰ نفر دیگر به ضرر او رای دادند که در صورت حفظ این نتیجه، خانم دیواس از کسب رای اعتماد سنا باز می ماند.

بتسی دیواس، میلیاردری با افکار محافظه کارانه است که در گذشته، هیچ گونه تجربه ای در مسئولیت های مرتبط با مدارس عمومی نداشته.

معرفی خانم دیواس به عنوان نامزد پست وزارت آموزش و پرورش ،با مخالفت شدید سناتورهای دموکرات و نارضایتی برخی از سناتورهای جمهوری خواه رو به رو شده بود.

در جلسه رای اعتماد، هیچ یک از سناتورهای دموکرات به بتسی دیواس رای ندادند و دو سناتور جمهوری خواه نیز، از دادن رای مثبت به او خودداری کردند.

خانم دیواس در روز برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ، با انتشار یک توییت که دارای برخی اشکالات نگارشی بود، در سطح رسانه های منتقد خبرساز شده بود.

موضوعات مرتبط