بررسی استدلال‌های موافق و مخالف دستور ترامپ در دادگاه استیناف

John Kelly حق نشر عکس Getty Images
Image caption جان کلی وزیر امنیت ملی هم به نفع این دستور استدلال کرد

یک دادگاه استیناف فدرال در شهر سان فرانسیسکو از روز سه شنبه بررسی استدلال های موافق و مخالف در مورد دستور مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور را شروع کرد که ورود مسافر و پناهنده از هفت کشور عمدتا مسلمان را ممنوع می کند.

در جلسه روز سه شنبه ابتدا وکلای وزارت دادگستری به دفاع از دستور آقای ترامپ پرداختند و خواستار ابقای مجدد این دستور شدند. آنها استدلال کردند که کنگره به رئیس جمهور اجازه کنترل مرزها را داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز ۲۷ ژانویه این فرمان اجرایی با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" را امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق و بازدید شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا محدود می شد. این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند. این دستور فعلا از طرف یک دادگاه فدرال معلق شده است.

حق نشر عکس Reuters

در این جلسه سه قاضی دادگاه مکررا از وکیل وزارت دادگستری پرسیدند که چرا ایالات نباید بتوانند به نمایندگی از ساکنان یا دانشگاه های خود از دولت شکایت کنند.

قاضی میشل فردلند پرسید که آیا دولت هیچ نوع شواهدی که مهاجران این هفت کشور را به تروریسم گره بزند دارد یا نه.

وکیل دادگستری به شماری از سومالیایی تبارهای آمریکا اشاره کرد که به گفته او به گروه تروریستی الشباب ارتباط داشته اند.

به علاوه این سوال مطرح شد که آیا این دستور تبعیضی علیه مسلمانان بوده است یا نه.

قاضی ریچارد کلیفتن پرسید با توجه به اینکه این دستور به طور بالقوه فقط ۱۵ درصد مسلمانان را تحت تاثیر قرار می دهد چطور می توان آن را تبعیض آمیز دانست.

حق نشر عکس European photopress agency
Image caption یمنی هایی که پس از صدور فرمان ترامپ از ورود آنها جلوگیری شده بود دوباره به تدریج وارد آمریکا می شوند

دادستان ایالت واشنگتن که علیه دستور دونالد ترامپ استدلال می کند گفت اظهارات آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی حکایت از نیت تبعیض آمیز این دستور دارد.

دستور مهاجرتی آقای ترامپ روز جمعه پیش در واکنش به شکایت دو ایالت واشنگتن و مینه سوتا از سوی یک قاضی فدرال در سیاتل معلق شد.

این ایالات می گویند که دستور رئیس جمهور ناقض قانون اساسی است و به منافع آنها آسیب می رساند.

تصمیم دادگاه نهم استیناف در سان فرانسیسکو هرچه باشد پرونده احتمالا برای قضاوت نهایی به دیوان عالی خواهد رسید.

همزمان جان کلی وزیر امنیت ملی هم سه شنبه در کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان کنگره گفت: "اگر در نتیجه ورود افراد اتفاق بدی بیافتد کسی حکم قاضی را زیر سوال نمی برد، بلکه سراغ من می آیند."

منتقدان دستور مهاجرتی می گویند که تاکنون کسی از شهروندان این هفت کشور در خاک آمریکا دست به حمله تروریستی نزده است و خطر شهروندان آنها بزرگنمایی شده است.

روز یکشنبه دادگاه استیناف فدرال با درخواست تجدیدنظر دولت برای ابقای فوری فرمان اجرایی رئیس جمهور این کشور در محدودیت سفر به آمریکا، مخالفت کرده بود.

صدور این رای به این معنی بود که محدودیت‌های اعلام شده تا زمانی که این پرونده به طور کامل در دادگاه مطرح شود به حالت تعلیق در می‌آیند.

به دنبال رای قاضی فدرال در سیاتل و با بی‎اثر شدن موقتی فرمان مهاجرت دونالد ترامپ اداره گمرک آمریکا نیز اعلام کرد کسانی که از هفته گذشته تحت تاثیر این فرمان امکان سفر به آمریکا را نداشتند، حال می‌توانند وارد این کشور شوند.