آلکسی ناوالنی، از رهبران منتقد پوتین در دادگاه گناهکار شناخته شد

الکسی ناوالنی

براساس گزارشها آلکسی ناوالنی، یکی از رهبران برجسته مخالفان روسیه و منتقد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور، در یک پرونده اختلاس گناهکار شناخته شده است.

قاضی دادگاه مجدد رسیدگی به این پرونده به هنگام قرائت رای خود در شهر کیروف در شمال شرق مسکو، پایتخت، گفت که آقای ناوالنی این دزدی را برنامه‌ریزی کرده بود.

دادگاه حقوق بشر اروپا پیشتر گفته بود که در محاکمه اول در سال ۲۰۱۳ به او امکان دادرسی عادلانه داده نشده است.

در دادگاه اول در سال ۲۰۱۳ آقای ناوالنی در هدایت یک گروه اختلاس در فروش الوار به ارزش ۵۰۰ هزار دلار در شرکت دولتی "کیروفلیس" مجرم شناخته شد. این قضیه به زمانی برمی‌گردد که او مشاور نیکیتا بیلیخ، فرماندار استان کیروف بود.

آقای ناوالنی دادگاه مجدد خود را "کپی دقیق" دادگاه قبلی توصیف کرده است.

دادستان خواستار صدور حکم ۵ سال حبس تعلیقی برای آقای ناوالنی شده بود.

با این حکم حتی در صورت تعلیقی بودن آن، آقای ناوالنی قادر نخواهد بود در انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده به عنوان نامزد شرکت کند.

آقای ناوالنی در سال‌های گذشته یکی از شدیدترین منتقدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بوده و تظاهرات گسترده‌ای علیه او در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به راه انداخت.

آقای ناوالنی می گوید اتهامات علیه او انگیزه سیاسی دارد.

آقای ناوالنی که ۴۰ سال دارد به خاطر مبارزه اش علیه فساد در میان مقامات ارشد نزدیک به کاخ کرملین تبدیل به یک چهره شناخته شده است. او می گوید هدف از ساختن پرونده علیه او به دور نگه داشتنش از صحنه سیاست است.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ناوالنی می گوید اتهامات علیه او انگیزه سیاسی دارد

آلکسی ناوالنی در این اواخر فعالیت های سیاسی خود را افزایش داده است. او سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد برای کسب کرسی ریاست جمهوری در انتخابات سال ۲۰۱۸ وارد پیکار شود. براساس قانون اساسی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری کنونی روسیه حق دارد برای یک دوره دیگر شش ساله به عنوان نامزد این مقام در اتخابات شرکت کند اما او هنوز نگفته است که چنین قصدی دارد یا خیر.

تلاش آقای ناوالنی به عنوان یک نیرو در سیاست روسیه در سال ۲۰۰۸ آغاز شد، زمانی که او به وبلاگ نویسی در مورد ادعاها در باره وجود تخلف و فساد در برخی از شرکت های بزرگ تحت کنترل دولت روسیه پرداخت.

او حزب روسیه متحد، حزب آقای پوتین را "حزب کلاهبرداران و دزدان" نامید، تعبیری که میان بسیاری از مردم در روسیه جا افتاد.

بیشتر بخوانید:

آلکسی ناوالنی، منتقد پوتین بازداشت شد

او سال ۲۰۱۳ به عنوان نامزد شهردار مسکو در انتخابات شرکت کرد و بیش از یک چهارم از آرا را از آن خود کرد، این نتایج برای بسیاری شگفت‌انگیز بود.