تحریم کالا و مد، دردسر تازه خانواده ترامپ

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فروشگاه های زنجیره ای نورستروم

تحولات اخیر آمریکا نشان می‌دهد که اعتراض به رئیس جمهوری ایالات متحده دایره وسیع‌تری پیدا کرده و گریبان کسب و کار خانوادگی و حتی شرکای اقتصادی او را هم گرفته است.

در میان رهبران جهان کمتر سیاستمداری به اندازه خانواده دونالد ترامپ با دنیای مد درآمیخته، چه در جایگاه تولیدکننده و چه مصرف کننده. مخالفان ترامپ هم از همین نکته استفاده کرده و از روزی که او در انتخابات پیروز شد، در شبکه‌های اجتماعی از طراحان لباس خواستند تا برای همسرش، ملانیا ترامپ لباس طراحی نکنند. در فضای مجازی هم کارزاری به نام "جیبت رو بچسب" راه افتاده که از مصرف‌کنندگان آمریکایی می‌خواهد تا محصولاتی را که نام خانواده ترامپ را بر خود دارند، نخرند و فروشگاه‌هایی را که محصولاتشان با خانواده ترامپ در ارتباط است، تحریم کنند.

Image caption فروشگاه نیمن مارکوس

ظاهرا فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیمن مارکوس و نورستروم با تاثیری که کارزار "جیبت رو بچسب" بر روی مشتریان آنها گذاشته، خرید و فروش محصولات ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ را متوقف کرده‌اند.

ایوانکا ترامپ نشانی تجاری به نام خودش برای لباس، کیف و کفش زنانه و زیورآلات دارد که در برخی فروشگاه‌های آمریکا از جمله بلومینگدلز، می‌سیز، نیمن مارکوس و نورستروم فروخته می‌شود.

البته، نورستروم در بیانیه ای اعلام کرده که تصمیمش برای توقف عرضه این کالاها ربطی به این کارزار ندارد، بلکه به دلیل "میزان پایین فروش این کالاها"چنین تصمیمی گرفته است.

در ادامه بیانیه فروشگاه نورستروم آمده که این فروشگاه امیدوار است عرضه کالا به معنی "پذیرفتن دیدگاه‌های سیاسی فروشنده آن تلقی نشود" و در عین حال، این نکته را هم در نظر دارد که مشتریانش بر اساس دیدگاه‌های شخصی‌شان کالاها را می‌خرند و بنابراین امکان انتخاب را برایشان فراهم می‌آورد.

دونالد ترامپ در دفاع از دخترش در توئیتی به تصمیم فروشگاه نورستروم پاسخ داد: شرکت نورستروم در حق ایوانکا بی انصافی کرده...او همیشه سعی کرده من را به انجام کارهای درست تشویق کند.

بعد از این توئیت، سهام شرکت نورستروم کمی پایین آمد ولی بعد رو به افزایش گذاشت

فروشگاه های لوکس نیمن مارکوس که فروشنده برند جواهرات ایوانکا است، با توقف این برند، در بیانیه‌ای گفته، "ما پیوسته کارکرد اجناس را بررسی می‌کنیم و بر این اساس تصمیم می‌گیریم که برندهایمان را در فروشگاه، به صورت آنلاین یا به هر دو شیوه عرضه کنیم."

دنیای مد هم از قافله مخالفت با دونالد ترامپ عقب نمانده و به روش خود عمل کرده است. هنوز آقای ترامپ انتخابات نشده بود که سوفی دیاله، طراح لباس، اعلام کرد که به دلیل دیدگاه‌های سیاسی ترامپ حاضر به طراحی لباس برای همسرش ملانیا نیست. او گفت به عنوان کسی که برای تنوع نژادی احترام قائل است، در دوخت لباس برای بانوی اول آینده آمریکا همکاری یا مشارکت نخواهد کرد.

خانم دیاله که فرانسوی است و طراحی بسیاری از لباس‌های میشل اوباما و همسران روسای جمهوری پیشین آمریکا را در کارنامه خود دارد، گفته به خوبی می‌داند "درگیر شدن با سیاست کار عاقلانه‌ای نیست" اما از بقیه طراحان لباس خواسته تا از او پیروی کنند و از طراحی لباس برای ملانیا "خودداری کنند". طراحانی از جمله مارک جیکوب، درک لم و تام فورد به دعوت او پاسخ مثبت دادند.

حق نشر عکس AP
Image caption تام فورد، طراح برند تام فورد که فیلمنامه نویس و فیلمساز هم است

تام فورد که علاوه بر طراحی لباس، فیلمساز و فیلمنامه‌نویس هم هست با احتیاط بیشتری امتناع از طراحی لباس برای ملانیا را اعلام کرد. او در برنامه تلویزیونی دیدگاه (وی یو) در شبکه ای‌بی‌سی نیوز گفت شیوه مورد علاقه او به طراحی لباس، برای ملانیا مناسب نیست و حتی اگر هیلاری کلینتون رئیس جمهوری می‌شد، برای او هم لباس طراحی نمی‌کرد چرا که لباس‌های او خیلی خیلی گرانند و در ایتالیا دوخته می‌شوند، در حالی که به گفته تام فورد، لباس بانوی اول آمریکا باید برای مردم قابل دسترسی باشد و در آمریکا دوخته شود.

با اینکه لحن تام فورد ملایم بود اما دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز، به آن اینچنین واکنش نشان داد: "من هیچ وقت به برند تام فورد علاقه‌ای نداشتم . ملانیا هیچ وقت از تام فورد نخواسته برایش لباس طراحی کند".

در مقابل، برخی طراحان از جمله کلوین کلاین، تامی هیلفیگر، کرولینا هررا و دیان ون فورستربرگ از طراحی لباس برای ملانیا ترامپ دفاع کرده‌اند. تامی هیلفیگر طراح لباس معروف آمریکایی می‌گوید طراحی لباس برای بانوی اول آمریکا "افتخار" است. او ملانیا را زن زیبایی توصیف کرده که طراحان مد باید به طراحی لباس برای او افتخار کنند و سیاست را وارد دنیای مد نکنند.

در آخر "افتخار" طراحی لباس بانوی اول آمریکا نصیب رالف لورن طراح باسابقه آمریکایی شد که طراح لباس افراد معروف هنری و سیاسی در جهان است. پس از آنکه ملانیا با لباس طرح رالف لورن در مراسم تحلیف حاضر شد، کاربران طرفدار او و همسرش در شبکه‌های اجتماعی، زیبایی لباس او را ستودند اما مخالفانش طراح لباس را به باد انتقاد گرفتند، تا آنجا که هشتگی به نام تحریم رالف لورن به راه افتاد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رالف لورن طراح لباس معروف آمریکایی

برای یک طراح لباس هیچ شانسی بهتر از آن نیست که محصولاتش بر تن افراد معروف به خصوص کسانی دیده شود که اندامی برازنده و مانکن گونه داشته باشند. این خود به تنهایی کمک بزرگی به تبلیغ و فروش محصول می‌کند و چه بهتر که طرف، بانوی اول قدرتمندترین کشور جهان هم باشد. ملانیا ترامپ قبلا مدل بوده و خصوصیات ظاهری او به درد یک طراح لباس می‌خورد. اما در این مورد خاص، به نظر می‌رسد ملاحظات سیاسی بر طراحان لباس و پیروی کنندگان از مد تاثیر گذاشته است. در شرایطی که بانوی اول آمریکا می‌توانست برای خیلی از مردم این کشور و حتی جهان دست‌کم الگوی مد شود، تحت تاثیر دیدگاه‌های سیاسی همسرش قرار گرفت. شاید همین ملاحظات سیاسی باعث شده تا محصولاتی که نام شخص اول مملکت را یدک می‌کشند هم در فروشگاه‌ها آنچنان پرسود نباشند.

و بیراه نیست که بگوییم طرح لباس ملانیا ترامپ، و ایوانکا ترامپ به ترتیب سیاسی‌ترین طرح لباس و برند در جهان شده است.