انتقاد ترامپ به دادگاه های 'بسیار سیاسی' در آمریکا

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ پیشتر نیز یک قاضی را که علیه فرمان وی حکم داده بود، "به اصطلاح قاضی" و حکم او را "مسخره" توصیف کرده بود

در حالی که دادگاهی در آمریکا در حال بررسی دستور مهاجرتی رئیس جمهور آمریکاست، دونالد ترامپ دادگاه های "بسیار سیاسی" را در این کشور مورد انتقاد قرار داده است.

آقای ترامپ امروز چهارشنبه ۸ فوریه (۲۰ بهمن) در سخنانی در جمع فرماندهان پلیس گفت این حق رئیس جمهور آمریکاست که دستور اجرایی خود در مورد مهاجرت را اجرا کند.

آقای ترامپ گفت که اظهارات مطرح شده در دادگاه استیناف در مورد دستور او "خفت آور" بوده و سه قاضی این دادگاه مفهومی را که حتی "یک دانش آموز ضعیف دوره دبیرستان می فهمد" درک نکرده اند.

موضع گیری امروز آقای ترامپ، در حالی انجام شده که یک دادگاه استیناف فدرال در شهر سان فرانسیسکو از روز سه شنبه بررسی استدلال های موافق و مخالف در مورد دستور مهاجرتی آقای ترامپ را شروع کرده است.

در جلسه دیروز وکلای وزارت دادگستری به دفاع از دستور آقای ترامپ پرداختند و خواستار ابقای مجدد این دستور شدند. آنها استدلال کردند که کنگره به رئیس جمهور اجازه کنترل مرزها را داده است.

نیل گرسچ نامزد آقای ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه اظهارات آقای ترامپ در انتقاد از دادگاه ها را "دلسرد کننده" و "مایه تضعیف روحیه" خواند.

+ دونالد ترامپ نامزد عضویت در دیوان عالی را معرفی کرد

او هم اکنون برای جلب حمایت سناتورها، جایی که باید نامزدی اش برای عضویت در دیوان عالی تایید شود، مشغول دیدار با آنهاست.

آقای گرسچ که قاضی یک دادگاه فدرال در ایالت کلورادو است به ریچار بلومنتال عضو دمکرات سنا از کانتیکت گفت که به انتقاد تند آقای ترامپ از دادگاه ها اعتراض دارد. او از جمله به انتقاد رئیس جمهور از قاضی دادگاه فدرال در سیاتل که دستور مهاجرتی او را معلق کرده اشاره کرد.

رئیس جمهور آمریکا روز ۲۷ ژانویه این فرمان اجرایی با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" را امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق و بازدید شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا محدود می شد. این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند. این دستور فعلا از طرف یک دادگاه فدرال معلق شده است.

در جلسه سه شنبه دادگاه، دادستان ایالت واشنگتن که علیه دستور دونالد ترامپ استدلال می کند گفت اظهارات آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی حکایت از نیت تبعیض آمیز این دستور دارد.

دستور مهاجرتی آقای ترامپ روز جمعه پیش در واکنش به شکایت دو ایالت واشنگتن و مینه سوتا از سوی یک قاضی فدرال در سیاتل معلق شد. این ایالات می گویند که دستور رئیس جمهور ناقض قانون اساسی است و به منافع آنها آسیب می رساند.

در واکنش به این تصمیم، دونالد ترامپ در در حساب توییتر شخصی خود قاضی صادر کننده حکم را "به اصطلاح قاضی" و حکم او را "مسخره" دانست.

تصمیم دادگاه نهم استیناف در سان فرانسیسکو هرچه باشد پرونده احتمالا برای قضاوت نهایی به دیوان عالی خواهد رسید.

منتقدان دستور مهاجرتی می گویند که تاکنون کسی از شهروندان این هفت کشور در خاک آمریکا دست به حمله تروریستی نزده و خطر شهروندان آنها بزرگنمایی شده است.

روز یکشنبه دادگاه استیناف فدرال با درخواست تجدیدنظر دولت برای ابقای فوری فرمان اجرایی رئیس جمهور این کشور در محدودیت سفر به آمریکا، مخالفت کرده بود.

صدور این رای به این معنی بود که محدودیت‌های اعلام شده تا زمانی که این پرونده به طور کامل در دادگاه مطرح شود به حالت تعلیق در می‌آیند.

به دنبال رای قاضی فدرال در سیاتل و با بی‎اثر شدن موقتی فرمان مهاجرت دونالد ترامپ اداره گمرک آمریکا نیز اعلام کرد کسانی که از هفته گذشته تحت تاثیر این فرمان امکان سفر به آمریکا را نداشتند، حال می‌توانند وارد این کشور شوند.