انتقاد شدید از ترامپ به خاطر حمله به فروشگاهی که به عرضه مارک ایوانکا پایان داد

Ivanka Trump حق نشر عکس AP

دمکرات ها حمله دونالد ترامپ به یک فروشگاه بزرگ لباس که اخیرا به عرضه مارک های دختر او، ایوانکا، پایان داد را محکوم کرده اند.

رئیس جمهور آمریکا در توییتی نوشته بود که فروشگاه نورداستروم "رفتار خیلی غیرمنصفانه ای با ایوانکا" داشته است.

یک سناتور دمکرات این توییت را "غیراخلاقی" خواند و یک مقام سابق کاخ سفید که مسئول نظارت بر استاندارد اخلاقی دولت بود این توییت را "غیرقابل تحمل" خواند.

شرکت نورداستروم پیشتر در ماه جاری پنجمین فروشگاه زنجیره ای شد که خط لباس های ایوانکا ترامپ را با اشاره به فروش ضعیف جمع کرد.

اخیرا حرکتی در شبکه های اجتماعی راه افتاده که کلیه محصولات ترامپ را تحریم می کند.

یک سخنگوی سناتور باب کیسی از پنسیلوانیا گفت که او "احساس می کند که رفتار رئیس جمهور در حمله به یک شرکت خصوصی به خاطر خودداری از ثروتمند کردن خانواده او غیراخلاقی و نادرست است."

حق نشر عکس AP
Image caption آقای ترامپ از زمان سر کار آمدن به شرکت های خصوصی دیگر هم حمله کرده است

نورم آیزن که در دولت باراک اوباما مقام ارشد ناظر بر استانداردهای اخلاقی در دولت بود این اظهار نظر آقای ترامپ را "غیرقابل تحمل" خواند و به نورداستروم توصیه کرد براساس "قانون رقابت منصفانه" در کالیفرنیا از آقای ترامپ شکایت کند.

کاخ سفید این جدال را کمرنگ جلوه داده است.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت که تصمیم نورداستروم سیاسی بوده و رئیس جمهور فقط به "حمله ای" به دخترش واکنش نشان می داد.

او در جریان کنفرانس خبری روز چهارشنبه گفت: "این حمله ای مستقیم به سیاست های او و نام ایوانکاست و معلوم است که (رئیس جمهور) سعی دارد در مقابل بدنام کردن دخترش به خاطر آنکه آنها (شرکت ها) با سیاست های او مشکل دارند موضع گیری کند."

نوراستروم شش روز پیش با اعلام آن تصمیم گفت که علت آن فروش ضعیف مارک ایوانکا ترامپ بوده.

این شرکت روز چهارشنبه دوباره به این نکته اشاره کرد: "فروش این مارک به تدریج افت کرد تا جایی که از نظر مالی ادامه عرضه آن برای ما صرف نمی کرد."

آن توییت ابتدا با حساب @realDonaldTrump منتشر شد اما بعدا از حساب توییتری رئیس جمهور آمریکا @POTUS هم منتشر شد.

سهام این فروشگاه روز چهارشنبه ابتدا ۰.۷ درصد افت کرد اما تا وسط روز کمی بالا رفت.

پیشتر در هفته جاری ملانیا ترامپ همسر دونالد ترامپ به خاطر شکایت از "دیلی میل" در ارتباط با ادعاهای نادرستی که می گفت او زمانی به عنوان یک "اسکورت" کار می کرد مورد انتقاد قرار گرفت. اسکورت روسپی هایی هستند که معمولا با مشتریان ثروتمند وقت می گذرانند.

منتقدان گفتند که بانوی اول سعی دارد با استفاده از موقعیت مهم خود در کاخ سفید به بهره برداری مالی بپردازد. خانم ترامپ خواستار ۱۵۰ میلیون دلار غرامت شده است.

حق نشر عکس Twitter
Image caption ایوانکا ترامپ چند روز پیش عکسی از داخل کاخ سفید منتشر کرد